Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz klasik veya geleneksel pazarlama yöntemleri artık yerini dijital pazarlamaya bıraktı. Pazarlama yöntemleri gün geçtikçe daha farklı yollarla yapılmaya başlandı. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ise alışverişin, hayatın ve birçok şeyin artık dijital ortamlarda gerçekleşmesidir.

Geleneksel pazarlama yönteminin yerini dijital pazarlamaya bırakmasının birçok sebebi ve etkeni vardır. Fakat bu sebep ve etkenlerden en önemlisi dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre daha kısa zamanda daha etkili reklam sonuçları vermesidir. Ayrıca pazarlama kanallarının arasında en çok tercih edilen türdür.

Günümüz dünyasında internette harcanılan sürenin çok fazla olması sebebiyle dijital pazarlama sektörünün büyümesi de kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlı olarak sizlere bu yazımızda dijital pazarlama nedir? Sorusunun en detaylı cevabını ve açıklamasını siz değerli okuyucularımıza aktarmaya çalışacağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; en açıklanabilir ve basit tanımıyla internet üzerinden yapılan bir pazarlama türüdür. İnternet üzerinde yer alan tüm dijital kanallarla pazarlama yapılır. Bu dijital kanalların en önemlileri sosyal ağlar, arama motorları ve mobil platformlarıdır. Bu kanallar aracılığı ile binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.

Dijital pazarlama ile markanızın değerini kat ve kat artırabilir, verdiğiniz hizmetin veya içeriğin çok fazla sayıda kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece marka bilinirliğiniz kat ve kat artış gösterir. Ayrıca e ticaret ile uğraşıyorsanız bu pazarlama yöntemi ile satış miktarınızın yükselmeye başladığını çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Bu pazarlama yönteminde kendi müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Bu sayede kendi belirlediğiniz hedef kitle baremine çok daha hızlı ulaşırsınız. Bu durum pazarlama sürecine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca pazarlama stratejilerinin en iyi uygulandığı alandır.

Dijital pazarlama yönteminin çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden biri de maliyetinin geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha uygun olmasındandır. Gerekli optimizasyonları yaparak çok düşük maliyetlere, hizmetiniz veya içeriğinizle alakalı kişilere çok daha fazla sayıda ulaşabilirsiniz.

Bu pazarlama türünün de kendi içinde birçok tekniği vardır. Bunlardan bazıları SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ), İçerik Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamadır. Bu teknikler dijital pazarlama teknikleridir. Bu pazarlama türlerini “ Dijital Pazarlama Türleri” isimli yazımızı okuyarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu pazarlamayı yapan, yöneten ve gerekli tüm bilgilere sahip kişiler dijital pazarlama uzmanlarıdır.

dijital-pazarlama-uzmani

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı markaların dijital ortamdaki reklam süreçlerini yöneten, düzenleyen ve takip eden kişidir. Markaların, marka bilinirliğini ve satışlarını yükseltmeye yönelik kampanyalarını yöneten kişidir. Şirketin dijital platformlardaki ürünlerini potansiyel müşterilerinize tanıtıp sunmakla sorumludur.

Dijital pazarlama uzmanları şirketin web sitesini, sosyal medya hesaplarını, arama motorlarındaki sıralamasını, görüntülü reklamlarını varsa blogunun yönetmekle sorumludur. Bu kanalları kullanarak şirketin dijital platformlarda marka bilinirliği artırarak dönüşümleri ve satış miktarını artırmaya yönelik çalışmalar yapar.

Dijital pazarlama uzmanı pazarlama ile alakalı tüm donanıma sahip olmalıdır. Sahip olduğu bu donanımları şirketin menfaatleri için kullanır. Dijital medya uzmanı yönettiği bu süreçler sonucunda bağlı bulunduğu işletmeye değer katar. Dijital pazarlama uzmanları freelancer veya bir ajansa bağlı olarak çalışır.

dijital pazarlama uzmanı

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama ajansı, firmanın dijital kanallarını, dijital pazarlama ile entegre eden kurumlardır. Bu ajanslar, firmalara SEO, SMM, sosyal medya reklamları, Google Ads ( Google reklamları ) gibi hizmetleri verirler. Bu hizmetler ile firmaların hedefleri doğrultusunda büyümelerine olanak sağlar ve bu süreyi oldukça kısaltırlar.

Biz enkreatif ekibi olarak ,firmanızın tüm dijital kanallardaki reklamlarını ve kampanyalarını yöneterek firmanızın dijital platformlardaki bilinirliğini artırmak için varız. SEO çalışmalarımızla arama motorlarındaki sıralamanızı en üst seviyeye çıkararak daha fazla kişiye erişebilme güzelliğini bizimle yaşayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı en iyi şekilde yöneterek şirketinizle etkileşim kuran insanlara daha kaliteli içerikler sunarız. Facebook, İnstagram ve Google reklamlarınızın tüm süreçlerini, en başından en sonuna kadar profesyonel ekibimizle biz yönetiyoruz. Size de sadece arkanıza yaslanıp firmanızın yükselişini, satışların artmasını izlemek kalıyor. EnKreatif ile çalışarak dijital dünyanın yükselen yıldızı olabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply