Dönüşüm Oranı Conversion Rate Nedir?

Dönüşüm oranı, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, istenen davranışı gerçekleştirip gerçekleştirmediğini ölçen istatistiktir. Bu istenen davranışlar, ürün satışı, bültene abone olma gibi davranışlar olabilir. Tüm bu davranışları yerine getiren kullanıcıların oranı, web siteyi ziyaret eden diğer kullanıcılar oranıyla karşılaştırılarak dönüşüm oranı hesaplanır. Genelde yüzde olarak gösterimi yapılır.

Conversion Rate kesin verilerdir. Reklam kampanyalarındaki veriler ( gösterim sayısı, tıklama sayısı vb ) dönüşüm oranını hesaplamak için kullanılan verilerdir. Bu veriler doğrultusunda, gerekli analizler yapılarak elde edilen bilgilerle Conversion Rate yükseltme çalışmaları yapılır.

Dönüşüm oranının hesaplamasını şu şekilde yapmak mümkündür. Örneğin; reklam kampanyamız 1000 kez gösterildi. Bu gösterimlerden 300′ ü tıklamayla sonuçlandı. Bu tıklamaların da sadece 30 tanesinin dönüşüm sağladığını varsayarsak dönüşüm oranını şu şekilde hesaplarız. 30/300=0,1 bizim dönüşüm oranımızdır. Bunun yüzde olarak gösterimi %10 dur.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısı ne kadar çok olursa olsun, dönüşüm gerçekleştiren kullanıcı sayısı az ise bu trafiğin size herhangi bir katkısı olmayacaktır. Bu oranı yükseltmek için yapacağınız düzenleme ve çalışmalarla dönüşüm oranınızda gözle görülür artışı kendiniz de farkedebileceksiniz.

dönüşüm oranı nasıl artırılır

Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır?

Dönüşüm oranını artırma işlemi yapabilmek için kullanıcıyı en iyi şekilde mutlu etmek ve güvenini kazanmak gereklidir. Yüksek dönüşüm oranına ulaşabilmek, için web sitenizdeki detaylar üzerinden yapacağınız dokunuşlar, sizi başarıya ulaştıracaktır.

1- Kullanıcı Deneyimi

Web sitenizi ziyaret eden ve gerekli davranışları yapmasını istediğiniz kullanıcılara, ulaşmak istediği içeriği en hızlı ve kolay yoldan göstermeniz gerekmektedir. Web siteniz karmaşık bir yapıda ise, kullanıcılar aradıkları içeriğe hemen ulaşamıyorsa, dönüşüm oranınız her zaman düşük olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanıcı deneyimini artırmanız gerekmektedir.

Kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler site açılma hızı, mobil uyumluluk, site ve arayüz tasarımı gibi faktörlerdir. Örneğin; bir e- ticaret sitesine sahipseniz ödeme işlemi sayfası gayet açık ve net olmalıdır. Ayrıca ödeme sayfasına gitmek için çok fazla adımdan geçmek kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Kullanıcı deneyimini ön planda tutarak hazırlanmış web sitelerin dönüşüm oranları her zaman yüksek olmuştur. Daha farklı bir ifadeyle, kullanıcıların istekleri alışkanlıkları, web sitenizde daha çok ziyaret ettiği sayfaların analizi ile hazırlanmış web siteleri daha işlevseldir. Kullanıcı deneyimi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ” Kullanıcı Deneyimi (UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Gizlilik ve Güven

İnternet kullanıcıları için gizlilik en hassas noktalardan biridir. Gizliliğe önem veren web siteleri her zaman bir adım daha öndedir. Kullanıcılara gereken gizliliği ve güveni sağlarsanız hedeflediğiniz başarılara ulaşmanız daha kolay ve hızlı olacaktır.

Müşteri veya kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin sağlanması, güven ortamının gerçekleştirilmesi ile dönüşüm oranı arasında yüksek bir ilişki vardır. Bu ilişkinin zayıf olması, web sitenin güven vermemesi, sunduğunuz ürün veya hizmetin satışını olumsuz etkileyecek ve dönüşüm oranınızı oldukça düşürecektir.

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz, müşterilerinizden sadece gerekli bilgileri isteyin. Fazladan ve gereksiz istenilen bilgiler, müşterilerinizin size olan güvenini azaltabilir. Ürün veya hizmet satışınız için hangi bilgiler gerekliyse sadece o bilgileri kullanıcılardan isteyin.

3- Kaliteli Ürün, Hizmet veya İçerik

Dönüşüm oranı artırma çalışmaları içerisinde yapacağınız en önemli işlerden birisi de ziyaretçilerinize kaliteli ürün, hizmet veya içerikler sunmanızdır. Sunulan kaliteli içerikler ile müşteri veya kullanıcılara gereken önemi verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

Web sitenizdeki ürün, hizmet, veya içeriklerin kalitesiz olması, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaması olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu durum da dönüşüm oranınızı azaltacak ve kullanıcı memnuniyetini aşağılara çekecektir.

Ziyaretçi sayınız çok olsa bile, dönüşüm gerçekleştiren ziyaretçilerin sayısının az olması size bir fayda sağlamayacağı gibi dönüşüm oranınızı da olumsuz etkileyecektir. Buna sebep olan en önemli etken, web sitenizde sunduğunun ürün veya hizmete dair gerekli bilgilerin, açıklamaların olmamasıdır.

4- Geri Dönüşüm Sağlamak

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, daha sonra tekrar sitenizi ziyaret etmesini sağlayın. Kullanıcılar bir ürün ve hizmet satın almak istediklerin de tek bir web sitesini ziyaret etmezler. Alışveriş yapmak için oldukça fazla düşünürler. Sitenizi ziyaret eden bir kişi daha daha sonra sizin web sitenizi unutabilir.

Web sitenizi kullanıcıların tekrar geri dönüp gerekli dönüşümleri gerçekleştirmesi için kullanabileceğiniz en etkili yol reklamlardır. Düzenleyeceğiniz reklam kampanyaları ile kullanıcılara kendinizi tekrar hatırlatın ve web sitenizi tekrar ziyaret ederek dönüşüm yapmalarını sağlayın.

Geri dönüşüm için kullanacağınız reklam türü Remarketing ( yeniden pazarlama ) reklamlarıdır. Remarketing reklamları ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılara tekrar reklamlar göstererek hatırlanabilirliğinizi artırın. Bu reklamlarda, kullanıcılara indirim avantajı gibi seçenekler sunmanız dönüşüm sayısını artırarak oranı yükseltebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu, dijital pazarlama dünyası için en önemli konulardan biri konumundadır. İngilizce karşılığı “Conversion Rate Optimization” şeklindedir. Web sitesinde gerekli taramaların yapılarak dönüşüm oranını artırmaya yönelik yapılan çalışmaların tamamına denir.

CRO, web sitesinde bulunan tüm hataların tespit edilerek optimize edilmesini amaçlar. Bu amaç doğrultusunda yapılan tüm çalışmalar dönüşüm oranının yükselmesini sağlar. Yüksek dönüşüm oranına sahip bir web sitesi kullanıcı memnuniyeti için gereken her şeyi yapmış demektir.

Kullanıcı davranışları, site dizaynı, sayfa uzunluğu, görseller gibi verilerin incelenmesi sonucunda ortaya konulan veriler ile dönüşüm oranı optimizasyonu gerçekleşmektedir. Tüm bu etmenler ve diğer faktörlerin de incelenip gerekli verilerin doğu şekilde analiz edilmesi sonucunda optimizasyon en başarılı şekilde tamamlanmış olur.

dönüşüm oranı optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Değerlendirme

Dönüşüm oranı konusu her web sitesi sahibinin dikkate alması gereken bir konudur. Özellikle e-ticaret sitesi sahipleri için daha da fazla önem arz etmektedir. Dönüşüm oranının yüksek olduğu e-ticaret siteleri, ürün veya hizmet satışlarında her zaman rakiplerinin önünde olmaktadır. Düşük orana sahip web siteleri bu oranı yükseltmek için gerekli tüm dönüşüm oranı optimizasyonlarını gerçekleştirmelidir. Yapılan tüm düzenlemeler ile kullanıcı veya müşterilerin, istenen davranışı gerçekleştirmeleri daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply