E Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

e ticaret seo

E ticaret siteleri arama motoru sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkar? İşte bu sorunun en net cevabı e ticaret SEO çalışmaları olacaktır. Herkes online dünyada her zaman ön planda olmak ister. Ama özellikle bu durum ürün satışı gerçekleştiren e ticaret siteleri için daha önemlidir.

Bu arama motoru optimizasyonu standart bir web sitesi için yapılan SEO çalışmalarına benzese de, e ticaret için çok daha detaylı bir çalışma yapılması gereklidir. Bunun sebebi ise e ticaret sitelerinin farklı bir çalışma sistemi olmasından kaynaklanmaktadır.

Online alışveriş sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu da rekabetin çok daha yüksek seviyelere çıkmasına zemin hazırlıyor. Hal böyle olunca da rakiplerin önünde bulunmak, sipariş sayısını yükseltmek  ve gelirleri artırmak çok daha önemli oluyor.

Online rekabetin yüksek olduğu bu dönemde de tam olarak bu noktada SEO uyumlu bir e ticaret sitesi sahibi olmak büyük önem arz ediyor.

Uzun vadeli bir yatırım olan SEO çalışmaları sayesinde arama motoru sonuçlarında üst sıralarda bulunabilirsiniz. Arama sonuçlarında üst sıralarda bulunmak, daha fazla müşteri çekme ve satış hacminizi yüksek seviyelere çıkarmak demektir.

Fakat SEO çalışmaları nasıl yapılır? ve hangi noktalara dikkat edilir? hususunda birçok insan eksik bilgilere sahip. Bu önemli konunun daha iyi anlaşılabilmesi için e ticaret SEO rehberimiz ile bu eksiklikleri gidermeye çalışacağız.

e ticaret seo

E Ticaret SEO Teknikleri

E ticaret sitesi için yapılan tüm SEO teknikleri ile hem içerik hem de teknik bakımdan, sitenizi arama motoru optimizasyonuna uyumlu hale getirebilirsiniz. SEO çalışmaları kapsamında karşınıza çıkabilecek tüm teknik ve içeriksel sorunları bu rehberimiz sayesinde daha kolay bir şekilde çözebileceksiniz.

Ayrıca SEO araçları hakkında detaylı bilgiyi edinmek isterseniz “En İyi Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları” yazımızı inceleyebilirsiniz.Hazırsanız tüm bu SEO tekniklerini  başlıklara ayırarak açıklayalım.

E Ticaret SEO Anahtar Kelime Araştırması

SEO çalışmalarının en önemli yapı taşı tabiki de anahtar kelime araştırmasıdır. Özellikle e ticaret siteleri için bu daha önemli bir noktada. İyi yapılmış bir anahtar kelime analizi SEO çalışmalarınızın daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Sektörünüzle alakalı tüm anahtar kelimeleri araştırın ve yüksek hacmi olan anahtar kelimeleri SEO için kullanın.

Anahtar kelime araştırması yaparken kullanacağınız birçok ücretli veya ücretsiz araç bulunmakta. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Übersuggest gibi araçlar ile anahtar kelime analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SEO çalışmalarınız için anahtar kelime analizi ve kullanımı ile alakalı önemli noktaları iki başlık altında daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Ürün Sayfaları Ve Kategoriler İçin Anahtar Kelime Araştırması

Ürün sayfaları için anahtar kelime analizi yapmak SEO için en önemli noktalardan biridir. Yaptığınız araştırmalar sonucunda bulduğunuz anahtar kelimeleri ürün sayfalarınızda mutlaka kullanmalısınız.

Doğru anahtar kelimeleri kullandığınız takdirde ürün veya hizmetinizi arayan kullanıcılara daha hızlı ulaşabilirsiniz. Google arama motorunda çıkan sonuçlarda daha üst sıralarda bulunacağız için kullanıcılar sizi daha çok tercih edeceklerdir.

Blog Bölümünüz İçin Anahtar Kelime Araştırması

Birçok e ticaret sitesi anahtar kelimeleri sadece ürün veya kategori bölümünde kullanarak SEO çalışmalarını gerçekleştiriyor. E ticaret sitelerinin en büyük kayıplarından biri de blog bölümünü hiç oluşturmamaları ya da gereken önemi vermemesidir.

Oysa ki ürün sayfalarında kullanılmayan anahtar kelimeleri blog bölümünde yazılan yazılarla çok kolayca kullanabilme imkanına sahipsiniz.

Google’da spesifik aramalar yani direkt hedefe yönelik aramalar çok daha fazla yapılıyor. Örneğin; elbise terimi yerine “kırmızı gece elbisesi” daha hedef odaklıdır. Bu tarz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri blog yazılarınızda kullanarak potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekebilirsiniz.

E Ticaret SEO Ürün Sayfaları Optimizasyonu

Tam anlamıyla bir e ticaret SEO çalışması yapılabilmesi için web sitenizin tüm sayfalarının SEO uyumlu olması gerekir. Özellikle ürün sayfalarınız anahtar kelimeleriniz içerecek şekilde optimize edilmelidir.

Ürün başlıkları etiketler, görseller, URL ve meta açıklamaları mutlaka anahtar kelimeleri içermelidir. Fakat bunu yaparken de içeriklerinizi anahtar kelimelere boğmamanız gerekmektedir.

Ürün görsellerini e ticaret sitenize yüklerken mutlaka anahtar kelimenizi içeren bir görsel açıklaması yazmanız gerekir. Ayrıca görselin isimini de anahtar kelime kullanarak iyileştirmeniz de büyük bir katkı sağlayacaktır. Örneğin; …./ elbise5984.jpeg yerine …/deniz -uzun-kirmizi-elbise şeklinde girmek daha kaliteli sonuçlar verecektir.

Ürün başlıkları ve ürün açıklamaları için, hedeflediğiniz kelimeleri kullanarak daha mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu kullanım sayesinde Google robotları ürün ile alakalı daha iyi bilgilere ulaştığı için arama sonuçlarında ilk sıralarda olma şansınız çok yüksek olur. Bu yüzden başlık ve açıklamalarda bir hata olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Son olarak ürün sayfalarınızın link bölümünde yer alan ürünle alakalı anahtar kelimeleri bulundurmanız gereklidir. URL içinde anahtar kelime kullanılması arama sonuçlarında üst sıralarda olmanız için oldukça etkili bir SEO çalışmasıdır.

Sitenizi crawl eden (tarama yapan) Google robotları, URL incelemesi de yapar. URL bölümünde ürünle alakalı bir kelime bulunursa ürün hakkında daha fazla bilgisi olur ve arama sonuçlarında web sitenizi daha iyi konumlandırır.

e ticaret seo sayfa optimizasyonu

Site Yapısı

Kullanıcılar, karmaşık yapıdaki web siteleri asla tercih etmezler. Bu yüzden kullanıcıların rahatça gezinebileceği bir e ticaret sitesi olmanız gerekmektedir. Ürün sayfaları, kategoriler, ana sayfa yapısı belirli bir düzen içinde olmalıdır. Bu durum sadece kullanıcılar için değil Google robotlarının sitenizi daha rahat okuması için gereklidir.

Site düzeni ve ara yüzünü sade ve anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz. Web sitenizde yüzlerce hatta binlerce ürün olsa da hiyerarşiyi asla bozmamalısınız. Yani  üst ve alt kategoriler için farklı sayfalar oluşturmalısınız.

Ayrıca kullanıcılar çok fazla tıklama yapmadan istediği içeriye ulaşmak ister. Hem kullanıcıları bıktırmamak hem de kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmanız gerekir. Bu yüzden içerikle ana sayfa arasında maksimum 3 tıklama olmasına özen gösterin.

Site Hızı

E ticaret seo çalışmaları konusunda site hızı da oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Web site hızınız ne kadar yüksek olursa hemen çıkma oranınız da buna bağlı olarak düşer.

Unutmayın  bir kullanıcı girdiği web sitenin  hemen açılmasını ister. Bu yüzden geç açılan bir web siteniz varsa oldukça fazla müşteri kaybedebilirsiniz.Son olarak site hızınızı ölçmek için Google Page Speed aracını kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Artık internet kullanımı daha çok mobil cihazlarda gerçekleşiyor. Bu yüzden mobil kullanıcıları asla göz ardı etmemek gerekir. E ticaret siteleri için de mobil uyumluluk artık zorunluluk haline gelmiştir. Tüm mobil cihazlarda çalışan bir e ticaret sitesi hem daha çok trafik alır, hem de kullanıcı deneyimi bakımından oldukça kaliteli bir hale gelir.

Mobil uyumlu bir web sitesi kullanmadığınız takdirde kullanıcılar sitenizde fazla vakit geçirmeyecek ve sayfadan çıkma oranınız yükselecektir. Bu da satış hacminizi oldukça kötü etkiler. Bu kötü etkilerden kurtulabilmek için mutlaka mobil uyumlu bir e ticaret sitesi oluşturmanız gerekir.

e-ticaret seo mobil uyumluluk

Kaliteli Backlink

Tüm içeriklerinizi düzenlediniz, anahtar kelimeleri kullandınız, site yapınızı optimize ettiniz. Ama hala eksik bir şey var. Eğer başka sitelerden link alamadığınız sürece bu çalışmalarınız hep yarım kalıp tam etkisini göstermeyecektir.

Başka sitelerden backlink almak Google için oldukça önemlidir. Ne kadar kaliteli backlinkleriniz olursa Google sıralamalarında o kadar hızlı yükselirsiniz. Kaliteli işler her zaman daha iyi ve daha kısa sürede kazandırır.

Kalitesiz ve doğal olmayan yollardan elde edilen backlinkler web sitenize zarar verir. Bu yüzden piyasada bulunan backlink paketlerini şiddetle almamanızı öneriyoruz. Kalitesiz bağlantılar Google tarafından ceza almanıza bile sebep olabilir. Bu ceza nedir derseniz, Google arama sonuçlarında çıkmama ( sandbox ) cezası diyebiliriz.

Değerlendirme

Eğer e ticaret ile çok daha büyük satış sayılarına ulaşmak istiyorsanız yukarda saydığımız tüm e ticaret seo tekniklerini başarılı bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Tüm bu teknikler zor gibi görünse de emin olun dikkatli ve düzenli bir çalışma ile uyguladığınızda kesinlikle olumlu sonuçlar verecektir. Daha fazla vakit kaybetmeden SEO çalışmalarınıza başlayın ve e- ticaretin tüm imkanlarından faydalanın.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply