Facebook Piksel Nedir? Nasıl Kurulur?

facebook pixel nedir

Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi eylemleri gerçekleştirdiğini bilmek web site sahipleri veya işletme sahipleri için çok önemlidir. Tam da bu noktada facebook piksel tüm bu ihtiyaçları karşılayacak bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle e ticarette kullanılan bu aracı daha detaylı anlayabilmek için facebook piksel nedir konusuna giriş yapalım.

Facebook Piksel, Facebook tarafından geliştirilmiş dijital pazarlama için kullanılabileceki web sitenizdeki dönüşümleri takip etmenizi sağlayacak bir izleme aracıdır.

Kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirdikleri eylem veya davranışları bu araç yardımı ile takip edebilirsiniz. İnternet sitenizi ziyaret eden kişileri yeni hedef kitlenize ekleyebilir, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden vereceğiniz reklamları bu hedef kitleye yayınlayabilirsiniz.

facebook piksel

Piksel kodu doğru şekilde web sitenize eklendiği takdirde, piksel kodu harekete geçerek gerekli verileri toplamaya başlar. Toplanan veriler, yeniden pazarlama reklamlarınız için yeni hedef kitle oluşturmanıza yardımcı olur. Web sitenizde gerçekleştirilen eylemlere göre farklı hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Facebook Pixel reklam kampanyalarınız için size oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca Facebook Analytics’ i kullanmanıza da olanak veriyor.

Bu analiz aracı, facebook piksel kodu sayesinde elde edilen verileri değerlendirme ve analiz etme imkanını sunuyor.

Facebook Piksel Avantajları Nelerdir?

Facebook piksel nedir açıklamasını yaptıktan sonra şimdi bu aracın avantajlarını detaylı bir şekilde açıklayalım. Facebook piksel sayesinde elde edilen verilerle başarılı reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek, dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Facebook un sunduğu bu araç sayesinde facebook reklamlarınızın performans ve ölçümlerini anlık olarak takip etme fırsatına sahip oluyorsunuz.

Reklamınıza tıklayarak web sitenizi ziyaret etmiş bir kullanıcının sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri facebook piksel sayesinde inceleyebilirsiniz. Bu durum kullanıcı deneyimini iyileştirmenize de fayda sağlayacaktır.

FP ile yeniden pazarlama (remarketing) reklamları oluşturabilir ve satış hacminizi artırabilirsiniz. Önceden ineternet sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyerek onlara tekrar reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Ayrıca sitenizden alışveriş yapmış kullanıcıları hedef kitleniz olarak belirleyerek diğer ürünlerinizin reklamını bu ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.

Facebook Piksel Nasıl Kurulur?

Yukarıda tüm avantajlara sahip olabilmeniz için piksel kurulumu işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu kodu birkaç basit adımla web sitenize ekleyebiliyorsunuz.

Gelin şimdi piksel kurulumu nasıl yapılır? konusunu adım adım açıklayalım.

1. Facebook Business Manager Hesabınıza Giriş Yapın

Facebook Pixel kodu ekleme işlemi için ilk adım olarak facebook hesabı yani business manager hesabınıza giriş yapalım. Ardından açılan ekranda “Business Manager” menüsünden “ Ölçüm ve Rapor” bölümünün altında bulunan “Pikseller” sekmesine tıklayalım.

facebook piksel nedir

2. Facebook Piksel Oluşturun

“Pikseller” sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfada “Piksel Oluştur” kutucuğuna tıklayalım.

facebook piksel nedir

3. Piksel Adı Girin

Açılan yeni sayfada pikselinize yeni bir isim verebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin linkini ilgili alana yazarak sitenizin hangi entegrasyon sistemine sahip olduğunu kontrol ettirerek ileriki adımda kurulum ile ilgili tavsiyeler alabilirsiniz.

pixel hesap kurulumu

4. Bir Kurulum Yöntemi Seçin

Bu aşamada Pikselinizin kurulum yöntemini seçiyorsunuz.Karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki, web sitenizin alt yapı entegrasyonunu kullanarak piksel kodunu eklemektir.

Diğer yöntem olan “Kodu Kendiniz Manuel Olarak Yükleyin” seçeneğinde piksel kodunuzu web sitenizi kendiniz yüklüyorsunuz.

Son yöntem ise talimatları, web site geliştiricinize e-posta ile gönderebilirsiniz. Bu yazımızda kodu manuel olarak ekleme seçeneği üzerinden gideceğiz.

piksel kurulum yöntemi

5. Facebook Piksel Kodunu Manuel Olarak Yükleyin

Manuel olarak yükleme yöntemini seçtiğinizde, karşınıza web sitenize yükleyeceğiniz piksel doğrulama kodu parçası çıkacaktır. Bu kodu web sitenizin <head> kodunun altına yapıştırın.

Bu kodu yapıştırdıktan kısa bir süre sonra facebook pikseliniz aktif bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

piksel kodu yükleme

Son olarak pikselinizin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenebilmek için “Facebook Pixel Helper” eklentisini kullanabilirsiniz.

“Facebook Pixel Helper” bir Google Chrome eklentisidir. Bu eklentiyi yükleyerek Facebook pikselinizin çalışmasını kontrol edebilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply