Facebook Reklam Yöneticisi Nedir?

facebook reklam yöneticisi

Facebook reklam yöneticisi instagram ve facebook reklamlarınızı oluşturduğunuz ve yönettiğiniz bir araçtır. Tüm kampanya düzenlemelerini tek çatı altında toplayan reklam yöneticisi, reklam verenler için oldukça kolay bir kullanım sunuyor.

Tüm facebook ve instagram reklamlarınızı reklam yöneticisi yardımı ile adım adım tasarlayabilir ve optimize edebilirsiniz. Reklamlarınızı hazırlarken hedef kitlenizi, reklam modellerinizi ve reklam bütçenizi reklam yöneticisi ile belirleyebilirsiniz.

Ayrıca oluşturduğunuz tüm reklamların ayarlarını düzenleyebilir ve kopyalarını oluşturabilirsiniz. Her kampanyanız için farklı olarak belirlediğiniz günlük bütçenin yanı sıra hedef kitlenizi ve diğer optimizasyonları düzenleyebilirsiniz.

Reklam sonuçlarını değerlendirip, performans ölçüm raporları sayesinde en iyi reklam kampanyalarını hazırlayabilirsiniz. Reklam yöneticisine erişebilmek için Facebook Business Manager’ a giriş yapmanız gerekmektedir.

facebook analytics

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager; facebook reklamları ve reklam hesaplarınızı tek bir elden yönetilmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır. Facebook üzerinden yapılan tüm reklam ve pazarlama faaliyetleri business manager üzerinden yönetilir.

Reklam yöneticisi, Facebook business manager ile daha dinamik bir şekilde çalışıyor, aynı zamanda daha detaylı analizlere ulaşabiliyorsunuz.

Business Manager, kişisel facebook profilinizden ayrı bir hesap türüdür. Bu hesap ile işletmenizi daha rahat bir şekilde yönetebilirsiniz. Facebook ve instagram hesabınızı Business Manager ’da yöneterek, işletme içeriklerinizi ayrı tutarak olası karışıklıkların önüne geçmiş oluyorsunuz.

Facebook Business Manager, birden fazla reklam hesabını tek çatı altında yönetmenize imkan verir. Aynı zamanda tek bir reklam hesabını birden fazla kişi de yönetebilmekte.

Tüm bu erişim seçeneklerini Business Manager hesabınızdan kolaylıkla yapabilirsiniz. İşletmeniz için bir facebook reklam hesabı oluşturarak tüm bu ayrıcalıkları yaşayabilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi ile Reklam Hesabı Oluşturma

Facebook ve instagram reklamları için Business Manager hesabınızda en az bir tane reklam hesabınız olması gereklidir. Ayrıca başka bir reklam hesabını Business Manager’ a ekleyebilir ya da, başka bir reklam hesabına erişim isteyebilirsiniz.

Ayrıca birden fazla reklam hesabı oluşturabilir ve bu hesaplara istediğiniz kullanıcıların erişimini sağlayabilirsiniz.Tüm bu seçenekleri daha rahat anlaşılabilmesi için detaylıca anlatalım.

1. İşletme Ayarları’na Gidin

Facebook Business Manager hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın sol tarafında bulunan Business Manager sekmesine tıklayıp “İşletme Ayarları” na gidin.

facebook reklam yöneticisi

2. Reklam Hesapları’na Tıklayın

Açılan sayfanın sol tarafında bulunan “Hesap” sekmesinin altındaki “Reklam Hesapları” bölümüne tıklayın. Ardından “Ekle”  seçeneğine tıklayarak, çıkan seçenekler arasından “Yeni Reklam Hesabı Oluşturun” sekmesine tıklayın.

facebook reklam yöneticisi

3. Yeni Facebook Reklam Hesabı Oluşturun

“Yeni Reklam Hesabı Oluşturun” seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza yen bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada oluşturacağınız yeni reklam hesabınızın ayarlarını yapabilirsiniz.

Bu bölümde reklam hesabınızın adını, saat dilimini, para birimini ve ödeme yöntemini ayarladıktan sonra “Devam” seçeneğine tıklayın. Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra yeni reklam hesabınız Business Manager’ da aktif hale gelecektir.

facebook reklam

Facebook Reklam Modelleri

Facebook reklam yöneticisi ile birçok farklı reklam modeli arasından reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu reklam formatları reklam verme amacınıza hizmet eder.

İşletmenize en uygun modeli belirleyip hemen kampanyalarınızı yönetmeye başlayın. Şimdi bu facebook reklam modellerini kısaca açıklayalım.

Görsel Reklamlar

Görsel reklamlar marka bilinirliği için oldukça etkili bir reklam türüdür. Facebook ve instagram üzerinden yayınlayacağınız görsel reklamlar ile hedef kitlenizi etkilemeye çalışın.

Reklam kampanyanıza uygun ve yüksek çözünürlüklü görseller hazırlayarak kullanıcı etkileşimini daha da artırabilirsiniz. Böylece dönüşüm ve tıklama oranlarınızı yükseltmiş olursunuz.

Video Reklamlar

Reklam kampanyalarınız için harika video içerikleri hazırlayabilirsiniz. Facebook üzerinde video tüketiminin oldukça fazla olduğunu düşünürsek bu reklam türü reklamlarınız için ideal bir formattır.

Video reklamlarınızı hikayeler ve akış bölümünde yayınlayarak daha fazla kişiye ulaşın. Kaliteli ve hedefinizi en iyi anlatan videolar, her zaman daha fazla etkileşim alarak daha iyi sonuçlar gösterir.

Döngü Reklamlar

Birden fazla görsel veya video kullanabileceğiniz bir reklam türüdür. Reklamlarınıza birden fazla görsel veya video yükleyerek farklı ürün ve hizmetlerinizi tek seferde kullanıcılarla buluşturabilirsiniz.

Ayrıca her görsel veya video için farklı yönlendirme linklerini kullanabilirsiniz. Döngü reklamlarında en fazla 10 adet görsel veya video kullanımına izin veriliyor.

Hikaye (Story) Reklamları

Hikaye reklamları facebook ve instagram platformunun “hikayeler” bölümünde yayınlanmaktadır. En fazla etkileşimin olduğu reklam türlerinden biri hikaye reklamlarıdır.

Kullanıcılar hikayeler bölümünde gezinirken “sponsorlu” etiketiyle reklamlarınız gösterilebilir. Hikaye reklamlarınızda görseller ve videolar kullanarak web sitenize veya profilinize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply