İnstagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?

instagram hikaye reklamları nasıl verilir

Sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram ın kullanımının artmasıyla birlikte, instagram hikaye reklamı da popülerliğini artırdı. Markalar ve işletmeler, tanıtım, ürün satışı veya potansiyel müşterilere ulaşmak için instagram hikaye reklamı modelini kullanmaya başladı. Hikaye reklamları ile işletmeler ve içerik üreticileri kampanya, ürün veya içeriklerini tüm kullanıcıları duyurma fırsatına sahip oluyor.

İnstagram Stories özelliği, 2016 yılının Ağustos ayında instagram’ a eklendi. Snapchat uygulamasından esinlenilerek kullanıma sunulan “Hikayeler” bölümü instagram kullanıcıların en fazla ziyaret ettiği bölüm olmuştur.

Bu yeni reklam modelinin %90 gibi büyük bir oranda kullanılması ise markalar ve işletmeler için başarılı reklam alanlarından biri olmasına olanak sağlıyor.

En iyi reklamlarınızı, instagram hikaye reklamları ile doğru kitlelere zaman kaybetmeden verebilirsiniz. Kolay kullanımı, yüksek etkileşimi ve hedefleme seçenekleri ile İnstagram Stories reklamları işletme sahipleri için harika bir reklam alanı sunuyor. 

İnstagram Hikaye Reklamı

İnstagram hikayelerde görsel, ses veya video formatında reklamlarınızı hazırlayarak kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. “Hikayeler” bölümünün instagram “akış” bölümünden daha fazla kullanılması etkileşim bakımından daha iyi seçenekler barındırıyor. Marka veya işletmeler bu avantaj sayesinde ürün veya içeriklerini daha iyi tanıtıyor.

İnstagram hikaye reklamları, “hikayeler” bölümünde “sponsorlu” etiketiyle yayınlanmaktadır. Hazırladığınız görsel veya video içeriklerinizi metin ile destekleyerek milyonlarca kullanıcıya erişebilmeniz mümkün.

Detaylı hedef kitle belirleme seçeneği ile sizinle alakalı kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Böylece reklam bütçenizin daha doğru şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

İnstagram topluluk kurallarını uyulması şartıyla, her türlü konu ile alakalı reklam verebiliyorsunuz. Dünyaca ünlü firmalar ve büyük şirketler bile instagram reklamlarını kullanarak çok büyük kitlelere ulaşıyor.

Sizler de instagram reklamları sayesinde müşterilerinizle etkileşim kurabilirsiniz. Daha az maliyetle daha iyi sonuçlar elde ederek başarıyı daha hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz.

İnstagram Story reklamı ile kullanıcıları, reklamınızda vereceğiniz link ile web sitenize veya instagram hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Bu link sayesinde hedeflediğiniz sayfaya ulaşılması, kullanıcılar için daha kolay hale gelir.

Reklamınızın daha kaliteli ve yüksek performans göstermesi için bu işlemi mutlaka yapmalısınız. Ayrıca size en uygun reklam boyutlarını kullanarak reklam performansınızı zirveye taşıyabilirsiniz.

instagram stories reklam

İnstagram Hikaye Reklam Boyutu

Reklamlar için görsellik her zaman birinci planda olmuştur.  Görsel bakımdan iyi tasarlanmış reklamlar, performans bakımından daha iyi sonuçlar vermektedir.  Bu durum instagram stoy reklam için de geçerlidir.

İnstagram hikaye boyutu aracılığı ile önceden hazırlanmış görsel veya videoların bazı bölümleri “hikayeler” bölümünde görünmeyebilir. Harika bir görünüm sağlamak için uygun ölçü ve boyutlarda görsel veya video hazırlanmalıdır.

Görsel hikaye reklamları için en uygun instagram story boyutu 1080*1920’ dir. En ideal instagram hikaye boyutu görsel oranı da 9:16 olarak kabul edilir. Bununla birlikte görseller için ise JPEG veya PNG formatlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca yükleyeceğiniz görselin dosya boyutu 30 MB’ ı geçmemelidir.  Tüm bu özelliklere sahip görseller instagram hikaye reklamı için uygundur. İnstagram post boyutu için en doğru oran 1080 piksel x 566 piksel dir.

Hikayelerde yayınlayacağınız video reklamlar için de belirli kriterler ve özellikler bulunmaktadır. Öncelikle video minimum ölçüleri 1080*1920 olmak durumunda. Tavsiye edilen görsel oranı ise 9:16.

Video reklamlar için maksimum dosya boyutu da 4 GB olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda minimum çözünürlük 720p, destekleyen formatlar ise MP4 ve MOV formatlarıdır.

İnstagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?

İnstagram hikaye reklam verme işlemi için öncelikle instagram hesabınızın işletme hesabı olması gereklidir. İnstagramda sponsorlu reklam nasıl verilir dediğinizi duyar gibiyim.

Hikaye reklamlarınızı instagramın kendi arayüzünden de verebileceğiniz gibi Facebook Business Manager üzerinden de verebilirsiniz.

Facebook üzerinden vereceğiniz reklamlar için de bir reklam hesabınızın bulunması gerekir. Bu yazımızda Facebook üzerinden nasıl reklam verildiğini anlatacağız. Sizler de aşağıdaki adımları izleyerek reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

1- Facebook Reklam Hesabına Giriş Yapın

İnstagram hikaye reklamı oluşturma işleminin ilk adımı Facebook reklam hesabınıza giriş yapmaktır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan ekranda “Reklam Yöneticisi” bölümüne tıklayın. Açılan sayfada “Oluştur ve Yönet” sekmesi altındaki “Reklam Yöneticisi” butonuna tıklayın.

instagram reklam yöneticisi

2- Reklam Kampanyası Oluşturun

Reklam Yöneticisi açıldıktan sonra karşınıza çıkan ekran,  reklam kampanyanızın ilk adımıdır. Yeşil kutucuk içerisindeki “Oluştur” seçeneğine tıklayarak reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında kampanyalı ürünler instagram reklamlarını burada göreceksiniz.

instagram reklam kampanyası oluşturmak

3- Reklam Verme Amacınızı Belirleyin

“ Oluştur” seçeneğine tıkladıktan sonra artık reklam verme amacınızı belirleyeceksiniz. Size en uygun reklam amacını seçenekler arasından belirleyin. Eğer ilk kampanyanızı oluşturuyorsanız reklam hesabının ayarlarının yapılması gerekir. Bu reklam rehberimizde “Marka Bilinirliği” kampanyası üzerinden devam edeceğiz.

instagram hikaye reklamları amacı

4- İnstagram Hikaye Reklamı Setinizi Oluşturun

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra, sıra reklam setinizi oluşturmaya geldi. Bu bölüm reklam kampanyanızın genel ayarlarını yapacağınız yerdir. Reklam setinde, hedef kitle, reklam alanları, bütçe ve reklam planı ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak hedef kitlenizi seçin. Reklamlarınızı göstermek istediğiniz hedef kitleyi, cinsiyet, demografi, ilgi alanları gibi seçenekleri kullanarak seçin.

instagram reklamları hedef kitle

Reklam Alanlarını Düzenleyin

Reklam kampanyanızın hangi reklam alanlarında yayınlanacağını bu bölümde seçebiliyorsunuz. “Otomatik Reklam Alanları” seçeneğinde Facebok ve İnstagram’ daki tüm reklam alanlarında otomatik olarak reklamlarınız yayınlanır. Biz instagram hikaye reklamı vereceğimiz için “ Reklam Alanlarını Düzenle” seçeneğine tıklayalım. Açılan sayfada sadece “İnstaram Stories” seçeneğini aktif edelim.

instagram hikaye reklam alanı

Bütçe ve Plan Ayarlamalarınızı Yapın

Bütçe ve plan bölümünde reklam kampanyanızın günlük harcama tutarını ve reklam gösterilme zamanlarını ayarlayabilirsiniz.

Günlük bütçe yerine toplam bütçe seçeneğini kullanarak reklamlarınızın hangi saatler arasından yayınlanacağını da ayarlayabilirsiniz.

instagram reklamları bütçe belirleme

5- İnstagram Hikaye Reklamı Oluşturun

Kampanya ve reklam seti düzenlemeleri bittikten sonra artık reklamlarınızı düzenlemeye geçebilirsiniz.

Hikaye reklamlarını verebilmeniz için öncelikle bir Facebook sayfanızın olması gerektiğini de unutmayın. Ayrıca instagram profilinizin de reklam hesabına bağlı olması gerekir.

instagram hikaye reklamları oluşturun

Reklam Formatınızı Belirleyin

İnstagram reklam formatınızı belirleyin. Dönen format , tek görsel veya video seçenekleri arasından size en uygun formatı seçin.

instagram reklam formartı

İnstagram Hikaye Reklamları Tasarlayın

Reklamınınız için ilk olarak,görselinizi, varsa videonuzu ekleyin. Ekledikten sonra, sayfanın alt kısmında bulunan “Metin ve Bağlantılar” bölümünde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Reklamınıza metin ekleyebilir veya web site yönlendirmesi yapabilirsiniz.

hikaye reklamları tasarımı

6- Ödeme İşlemi İçin Kart Bilgilerinizi Girin

Reklamınızda harcayacağınız bütçe için kart bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Tüm bilgileri doğru şekilde yazarak “Devam” seçeneğine tıklayın. Ödeme işlemi gerçekleştikten sonra bakiyeniz reklam hesabınıza eklenmiş olacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra reklamınız Facebook tarafından incelemeye girecektir. İnceleme sonunda reklamınız yayınlanmaya hazır hale gelmiş olacaktır.

reklam ödeme yöntemi seçimi

Bu detaylı rehberimiz sayesinde, instagram hikaye reklam veremiyorum gibi bir sıkıntınızı da ortadan kaldırmış bulunuyoruz. Tüm bu adımları eksiksiz uygularsanız hikaye reklamlarınızı başarılı bir şekilde yayınlayabilirsiniz. Hemen reklamlar için bir kapak fotoğrafı oluşturabilir reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Hikaye Reklamlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hikaye reklamlarında dikkat edilmesi gereken ilk şey etkili görsel kullanımıdır. Görselleri seçerken reklamınıza uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Karmaşık ve düzensiz görseller kullanmaktan kaçının. Ayrıca görsel veya videolarınıza metin ekleyebilirsiniz. Metin eklerken ise mutlaka sadelikten yana olun. Kullanıcıları harekete geçiren metinler kullanarak reklam performansınızı artırabilirsiniz.

Reklam kampanyanızdan daha iyi sonuçlar elde etmek için hedef kitlenizi sektörünüze uygun seçmelisiniz. Reklam yayınlamadan önce mutlaka hedef kitle analizi ve araştırması yapın.

Reklamınızdan verim almak için kendinizle alakalı hedef kitleye reklam vermelisiniz. Bu işlem potansiyel müşterilere ulaşmanız için en iyi yoldur.

Reklam zaman planlaması da dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Kullanıcılara doğru tarihte doğru zamanda reklam göstermeniz reklam performansınızı olumlu yönde etkiler.

Kitlenizin hangi zamanlarda daha aktif olduğunu bilmek size oldukça fayda sağlar. Bunun gibi küçük optimizasyonlar verimlilik açısından oldukça önemlidir.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply