Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Hayatımızın her alanında, her zaman en iyi deneyimi yaşamak isteriz. Yaşadığımız dönemdeki dijitalleşmenin de etkisiyle kullanıcı deneyimi konusu daha da önemli hale gelmiştir. Ayrıca tüketici modellerinin de farklılaşması, gelişen teknoloji ve birçok farklı neden ile birlikte, kullanıcı memnuniyetini sağlamak, artık dijital pazarlama sektörünün her alanında gerekli hale gelmiştir.

Kullanıcı deneyimi, gelişen teknoloji ile birlikte zaman içinde değişime uğramıştır. Bu değişimle birlikte kullanıcı memnuniyeti kriterleri de farklılıklar göstermeye başlamıştır. Tasarımlar, görseller, ürünler, hizmetler ve daha birçok şey, kullanıcıların isteğine göre ve rahat kullanımı için dizayn edilmektedir.

Ürün ve hizmet tanıtımı veya ürün satışı gibi birçok olayın artık internet ortamında yapılmasıyla birlikte ( e ticaret ), kullanıcı memnuniyeti de bu mecralarda etkili hale gelmiştir. Kullanıcı deneyimini önemseyip bu alanda kendilerini geliştiren firma veya kişiler başarıya daha hızlı şekilde ulaşmışlardır. Buna bağlı olarak da dönüşüm oranları en yüksek seviyeye çıkmıştır. Biz de bu yazımızda internet ortamındaki kullanıcı deneyimi ile alakalı bilgileri sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi kelimesinin İngilizce karşılığı User Experience kelimesidir. Bu kelimenin kısaltması olan UX tabiri de kullanılmaktadır. UX,  kullanıcıların site veya sitedeki herhangi bir ürün ile etkileşimi sırasında yaşadığı deneyimlerdir.

Artan internet kullanımı ile birlikte kullanıcılar kendisine en iyi ve rahat kullanımı veren web sitelerini ziyaret etmektedir. Artık görsel bakımından iyi olan web siteleri değil, kullanıcı deneyimine önem vererek hazırlanan web siteleri tercih edilmektedir.

Kullanım kolaylığı bakımından zayıf olan web siteleri, kullanıcıları da kendine çekemez. Fakat kullanıcı deneyimi  ön planda tutulmuş bir web sitesi her zaman daha fazla trafik alacak ve daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır. Kullanıcı deneyimi dikkate alınmadan tasarlanmış bir web sitesi hiçbir zaman bir başarı elde edemez.

User Experience,  kullanıcı deneyimlerine bağlı olarak geliştiği için kullanıcıların isteklerine veya alışkanlıklarına göre düzenlenmelidir. Kullanıcıların bilgiye, içeriğe veya ürüne hızlı ve kolay ulaşabilmesi kullanıcı deneyiminin en iyi olduğunun göstergesidir.

UX, sadece görsel tasarımın iyi olması ile alakalı değildir. Arayüz dizaynı, site açılma hızı, renkler, sayfa geçişleri, açıklamalar, görseller gibi birçok faktörle bağlantılı durumdadır. Bunların hepsinin birbirini tamamlaması ile oluşan süreç en iyi kullanıcı deneyimini ortaya koyar. Bunlardan herhangi birinde yaşanan aksaklık veya eksiklik, kullanıcı memnuniyetinde olumsuz sonuçlara neden olabilir.

kullanıcı deneyimi nedir

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

İngilizce ismiyle User Experience Design, sadece web sitesinin arayüzüyle alakalı bir konu olmamakla birlikte, arayüz tasarımının da içinde bulunduğu bir süreçtir. Kullanıcıların web sitesiyle olan etkileşimi sırasında nasıl bir deneyim yaşadığı ile ilgilenir. Yaşanılan deneyimin kaliteli ve etkin olması için yapılan tasarım ve çalışmaların tümüdür.Tüm bu çalışmaları yapan kişiye ise kullanıcı deneyimi tasarımcısı “User Experience Designer” denilmektedir.

Kullanıcı deneyimi tasarımının etkili olabilmesi için önceki müşteri deneyimlerini incelemesi gerekir. Bu deneyimler ışığında, daha kaliteli kullanıcı deneyimleri için yeni içerikler hazırlanır. Farklı hedef kitleleri, farklı fikirleri ele alarak yapılan tüm tasarım ve içerikler deneyimin daha olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Kullanıcıları en iyi şekilde tanımlayıp analiz edilmesi, kullanıcıların istek ve arzuları  UX tasarımcısının çalışmalarının yönünü belirleyen etmenlerdir. Bu etmenler doğrultusunda çalışmalarını düzenleyen UX tasarımcısı en iyi projelerini ortaya koyarak kullanıcı dostu tasarımlarla bu deneyimi daha kaliteli hale getirir.

ux kullanıcı deneyimi

Kullanıcı Deneyimi Tasarım İlkeleri

İnternet kullanımında, web sitesi ziyaretlerinde, ürün veya hizmet araştırması sırasında en iyi deneyimi gerçekleştirebilmek için UX tasarımcısının bilmesi ve uygulaması gereken ilkeler vardır. Bu ilkeler doğrultusunda yapılan tüm strateji, plan ve çalışmalar kullanıcı deneyimini en üst noktaya taşır.

Kullanıcı Merkezli

Kullanıcıların arzu, istek ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak tasarımlar hazırlanmalı ve tasarım hazırlanırken kullanıcı analizi en iyi şekilde yerine getirilmelidir. Kullanıcı en iyi şekilde tanımak, tasarım yapımında size en büyük katkıyı sağlayacaktır.

Netlik ve Sadelik

Web sitesinin kategorisine göre, ürün bilgisi, içerik ve ödeme bilgileri gibi sayfaların net ve sade olması gereklidir. Kullanıcılar aradığı şeyi en hızlı şekilde ve kolay yoldan bulmak ister. Bu yüzden tüm tasarımlarda netlik ve sadeliği ön planda tutmanız gerekir.

Kullanıcı Alışkanlıkları

İnsanlar alıştığı veya aşina olduğu şeylerle daha kısa sürede etkileşim kurabilir. Bu yüzden UX tasarımı kullanıcıların aşina olduğu yapılarda hazırlanmalıdır. Bu şekilde yapılan tasarımlar sayesinde kullanıcılarla olan bağlantı daha kısa sürede gerçekleşir.

Kolay ve Hızlı Kullanım

Karmaşık bir yapıya sahip web siteleri pek fazla tercih edilmez. Çünkü kullanıcı karmaşanın içinde aradığını bulamayabilir. Bu da olumsuz bir kullanıcı deneyimine sebep olur. Bunun önüne geçebilmek için sade tasarımlar, kullanıcı davranışları merkezli ve kullanıcıların rahat ve hızlı bir kullanım gerçekleştireceği bir ortam hazırlanmalıdır.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply