Marka Yönetimi Nedir?

Marka yönetimi, hizmet veya ürün sunan tüm firmaların yapması gereken bir eylemdir. Yaşadığımız dönemde firma sayısının artmasıyla birlikte rekabet oldukça yüksek seviyelere çıkmıştır. Rekabet ortamında firmanızı ön plana çıkartmak ancak etkili bir marka yönetimi ile mümkün olmaktadır.

İnternetin, hayatımızın çok büyük bir alanında yer edinmesine bağlı olarak rakiplerin sayısı artmış ve dijital marka yönetimi de önemli bir hale gelmiştir. Firmaların dijital ortamlarda da var olma çabası, daha çok görünmek ve daha çok kişiye ulaşmak istemesi de kaçınılmaz olmuştur.

Rekabetin, üretimin ve tüketimin artmasıyla birlikte marka yönetimi yardımı ile firmalar kendilerini ön plana çıkartarak, marka başarısının kapılarını ardına kadar açma imkanına sahip oluyor.

Doğru Marka Yönetimi Nedir?

Bir markanın başarılı olabilmesi ve devamlı gelişim gösterebilmesi adına yapılan tüm çalışmalar, etkinlikler ve sonuç odaklı eylemler marka yönetimi olarak adlandırılır.

Tüm pazarlama stratejisi yöntemlerinin, marka kimliği ve imajına olumlu yönde etki edecek şekilde uygulanması, marka yönetiminin bir diğer tanımı olarak görülebilir.

Bu süreçte müşteri daima ön planda tutularak, müşteri memnuniyetine göre çalışmalar yapılır. Müşteri odaklı yapılan tüm marka yönetimi çalışmaları diğer unsurların da etkisi sonucunda başarıya ulaşma yolunda emin adımlarla ilerler.

Marka vizyonu, misyonu, marka politikaları, ürün ve hizmetler, logo ve marka sloganı gibi birçok etmen bu sürecin içinde bulunur. Bu etmenler üzerinde yapılan çalışmalar daima etkin olarak kullanılır.

Türkiye’de Marka yönetimi için asıl amaç müşteri üzerinde kalıcı bir etki yaratmak ve rakipler arasında ayırt edilebilmektir.

marka ads performans gostergeleri

Marka Kimliği

Marka kimliği, ürün veya hizmetin müşteri gözünde nasıl algılandığının göstergesidir. Güçlü bir marka kimliği ile ürün veya hizmetlerinizin değerini  artırabilirsiniz.

Markayı tanımlayan tüm özellikler marka imajını yansıtır. Markaya ait logo, görseller, tasarımlar, renkler, ürünler ve daha fazlası marka kimliğini oluşturan etmenlerdir.

Marka İmajı Nedir?

Marka imajı, tüketiciye ulaştırılmak istenen ürün veya hizmetin, tüketici gözünden algılanma biçimidir. Marka imajı yaratmanın en önemli yollarından birisi de google ve instagram reklamları dır.

Firmalar, marka bilinirliğini, marka adını ve marka imajını reklamlar yoluyla tüketicilerin görmesini ve algılamasını sağlar. Tüketiciler marka tercihi yaparken, marka imajını ve özelliklerini kendi tarzı ile uygun gördüğünde o markayı daha çok tercih etmektedir.

Böylece tüketicilerin o markadan ürün veya hizmet alımı gerçekleştirme olasılığı da artmaktadır.

Marka Yönetimi
Marka Yönetimi

Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Marka yönetimi için en etkili stratejileri belirleyerek marka değerinizi artırabilirsiniz. Belirlediğiniz stratejiler, sağlam verilere dayanması halinde başarılı olur.

İyi bir kimlik yönetimi, marka imajını, kimliğini ve performansını en iyi şekilde artıracaktır.

Şimdi gelin marka yönetimi nasıl yapılır? Marka yönetimi kanalları konusunu maddeler halinde inceleyelim;

  • Müşterilerinizle bağlantı kurun.
  • Rakip analizi yapın
  • Markanız için doğru mesajlar verin
  • Dürüst ve güvenilir olduğunuzu gösterin
  • Markanıza uygun tüm pazarlama stratejilerini kullanın

Müşterilerinizle Bağlantı Kurun

Her markanın hitap ettiği bir hedef kitle vardır. Bu hedef kitlenin ne istediğini bilmek her zaman size fayda sağlayacaktır. Marka yönetimi yaparken müşterilerle iletişim kurulmalı ve onları tanıdığınızı hissettirmeniz gerekir.

Müşterileriniz ile olan bağlantılarınız müşterilerinizin markaya olan güvenini artırır.

Rakip Analizi Yapın

Kendinize rakip olarak belirlediğiniz markaların sürekli olarak incelemesini yapın. İyi bir rakip analizi ulaşmak istediğiniz hedeflere ve marka bilinirliğine oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

Markaların rekabet ettiği dijital ortamda marka ismi ön plana çıkmaktadır. Marka isminizi rekabet ortamında ön plana çıkarmalısınız.

Rakiplerinizin sloglanlarını, reklamlarını, verdikleri mesajları, kısacası rakibinize dair herşeyi tespit ederek, kendi markanıza ait en iyi fikirleri oluşturun.

marka imaji

Markanız İçin Doğru Mesajlar Verin

Marka yönetiminde doğru ve benzer mesajların verilmesi çok önemlidir. Her platformda benzer mesajlar verildiği takdirde marka güveni artar ve tutarlılık gösterdiği için de marka kimliğinizi korur.

Marka mesajı, sürekli göz önünde olduğu için ve markanızı temsil ettiği için, anlaşılır ve net olması gerekmektedir.

Net olmayan marka mesajlarınız marka imajını zedeleyecek ve size olan güveni azaltacaktır. Sosyal medya kullanımına özen göstererek doğru mesajlar verin.

Dürüst ve Güvenilir Olduğunuzu Gösterin

Marka güvenirliğini gerçekleştiremediğiniz sürece belirlediğiniz hedeflere ulaşma imkanınız kalmayacaktır. O yüzden ilk olarak tüketicilerin markanıza olan güvenini sağlamaya çalışın.

Markanıza olan güven sağlandığı zaman müşteri portföyünüz de sağlanan bu güvene bağlı olarak artacaktır. Böylece markanız bulunduğu sektörde pazar payını da artıracağı gibi, rakiplerinizin de önüne geçme fırsatına sahip olacaksınız.

Markanıza Uygun Tüm Pazarlama Stratejilerini Kullanın

Markanızı hedef kitlenize ulaştıramadığınız sürece hiç bir zaman başarılı olamazsınız. Ürün veya hizmetiniz hedef kitlenize ulaştırmanın en iyi yolu markanıza uygun pazarlama stratejilerini kullanmaktır. Hedef pazar araştırmaları yaparak işe başlayabilirsiniz.

Yeni marka veya eski markalar için pazarlama stratejileri oldukça geniş bir yelpaze olduğundan markanıza en uygun pazarlama yöntemini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Marka stratejisi sahibi olmak marka yönetimi için gereklidir.

Markanızın tanıtımı gerçekleştirmek veya satış hacminizi artırmak be başarılı bir marka yönetimi için dijital pazarlama kanallarını mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Markanızı dijital platformlarda da kabul ettirerek aynı zamanda daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir, marka hedeflerinizi daha da yukarılara çıkarabilirsiniz.

Marka Yönetimi Nedir?

Bir markanın başarı ve devamlı gelişim göstermesini sağlayabilmesi adına yapılan tüm çalışmalar marka yönetimidir.

Markalaşma Stratejileri Nelerdir?

Markanın devam ettirilebilir rekabet avantajı elderek, hedef kitlesine uygun stratejiler geliştirmesi sürecidir. Markalaşma stratejilerinde asıl ama tüketici ile iletişimi sağlamak ve tüketicinin markadan elde edeceği faydayı maksimize etmektir.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply