Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Network Marketing sistemini açıklamadan önce bu sistemin tarihi ile alakalı kısa bir bilgi sunalım. Network Marketing Türkçe ismiyle ağ pazarlaması ilk olarak Amerika’ da ortaya çıkmıştır.

1934 yılında Carl Rehnborg California Vitamin Company şirketini kurarak Network Marketing’ in iş fırsatı temellerini atar. Kurduğu bu şirketle satışlarını artırdıktan sonra 1945 yılında Nutrilite Products şirketini kurar. Bu şirket ile Ağ pazarlaması daha sistemli bir hal alır.

Daha sonra ise Nutrilite’ den ayrılan Rich DeVos and Jay Van Andel, Amway isimli şirketi kurarlar.  Bu şirket günümüzün en köklü Network Pazarlama şirketlerinden biridir. 1994 yılında ise Amway şirketi Türkiye de temsilciliğini açarak Network Pazarlama modelinin Türkiye ile tanışmasını sağlamıştır. 1994 ten bugüne kadar da çalışmalarını artırarak devam ettirmiştir.

Network Marketing Nedir?

Network Marketing diğer adıyla ağ pazarlama, şirketlerin, kendi ürünlerini başka kişilere imkan sağlayarak satışını yaptırmasıyla oluşan bir pazarlama yöntemidir. Network Marketing Doğrudan Satış denilen pazarlama türünün daha yeni ve çağdaş modeli olarak tanımlayabiliriz. Doğrudan satış pazarlama türünü açıklayacak olursak; mal, ürün veya hizmetin aracısız olarak, ofis veya perakende satış dükkanlarında değil, yüz yüze bilgi verilerek yapılan bir pazarlama türüdür.

Network Marketing sektörüne çok katlı pazarlama ismi de verilmektedir. Bu ismin verilme sebebi ise, temsilcinin hem kendi sattığı ürünlerden para kazanması, hem de kendi aracılığı ile yeni kişileri pazarlama listesine kaydederek onların yaptığı satışlardan da komisyon almasıdır. Bu sayede iki yönlü bir kazanç elde edilmiş olur.

ağ pazarlaması

Klasik ticaretten farklı olarak,  elde edilen kazanç distribütörler tarafından pazarlama yapan kişiye, yaptığı işe bağlı olarak eşit şekilde paylaştırılmaktadır. Bu sayede pazarlamacılar emeğinin karşılığını hak ettikleri şekilde almış olurlar.

Ağ pazarlama sektöründe işleyiş, kurumlar üzerinden değil insanlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu da klasik ticarete göre daha iyi şartların oluşmasına, daha esnek bir yapıya ve daha adil bir ortamın oluşmasını sağlamıştır. Bu yapısıyla hem dijital pazarlama hem dediğer iş modellerinin arasında farklı bir konumda yer almaktadır.

Network Marketing Sisteminin Avantajları

Çok katlı pazarlama sisteminin avantajları oldukça fazladır. Bu avantajları kullanarak kendinizi bu sistemde oldukça iyi yerlere taşıyabilirsiniz. Gelin şimdi bu avantajları beraber anlayalım.

Ağ Pazarlamada Büyük Sermayeler Yoktur

Ağ pazarlama sisteminde firmalar, başlangıç olarak sizden büyük paralar talep etmezler. Daha küçük sermayelerle bu sistemin içinde var olabilirsiniz. Daha sonra sermayenizi artırarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Çok Katlı Pazarlamada Eğitim ve Tecrübe Gerekmez

Bu işe çok fazla teknik bilgi sahibi olmadan da başlayabilirsiniz. Bilgi ve beceri birikimi olmadan sadece işi odaklanmanız ve işi iyi anlamanız bu sistem için yeterli olacaktır.

Bu işe çok fazla teknik bilgi sahibi olmadan da başlayabilirsiniz. Bilgi ve beceri birikimi olmadan sadece işi odaklanmanız ve işi iyi anlamanız bu sistem için yeterli olacaktır.

Ağ Pazarlama Sistemi İyi Bir Kazanç Kaynağıdır

Ağ pazarlama sistemi ile iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz.  İkinci bir iş olarak hem yaptığınız satışlardan hem de kendiniz kayıt ettiğiniz diğer satıcıların yaptığı satışlardan para kazanabilirsiniz. Bu iki yönlü kazanç sayesinde az sermaye ile çok fazla kazanç elde etmiş olursunuz.

Çok Katlı Pazarlama Sisteminde Risk Yoktur

Büyük sermayeler bağlamadığınız için büyük riskler altında kalmazsınız. Aktif bir şekilde çalıştığınız sürece bu sistem de zarar etme gibi bir durumla asla karşılaşmazsınız.

Ağ Pazarlamada Çalışma Saatlerini Kendiniz Belirlersiniz

Ağ pazarlamada çalışma saatleriniz oldukça esnektir. Çalışma alanınızı ve saatinizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz. İster sabah, ister öğlen isterseniz de akşam saatlerinde çalışabilirsiniz. Ağ pazarlamanın sizlere sunduğu en büyük kolaylıklardan biri de budur.

Çok Katlı Pazarlama Sisteminde Ödüllendirmeler Vardır

Ağ pazarlama firmaları özverili ve iyi bir şekilde çalışan temsilcilerine ödüllendirmede bulunarak motivasyon sağlar. Bu ödüller yurt içi yurt dışı seyahatler, promosyonlar veya daha farklı ödüllendirmeler olabilir. Bu sayede temsilicinin moral ve motivasyonu en yüksek seviyede tutulmuş olur.

network marketing

Network Marketing İle Nasıl Para Kazanılır?

Network Marketing’ i asıl iş veya ikinci bir iş olarak görebilirsiniz. Hangisi olarak görürseniz görün ağ pazarlaması ile güzel bir gelir elde edebilirsiniz. İlk olarak ağ pazarlama firmalarının web sitelerine girip, işleyişin nasıl olduğunu çözmek gerekir. Daha sonra firmaya temsilci olarak üye olarak ilk adımı başlatmış olursunuz.

Çok katlı pazarlamanın mantığında satışı ve pazarlaması yapılacak ürünün aracısız olarak kullanıcılara ulaştırılması mantığı vardır. Tek aracı olarak, firma ile kullanıcı arasında siz olursunuz.  Bu sayede ağ pazarlama firması sizin aracılığınızla ürünlerini kullanıcılara ulaştırmış olur. Ürünleri direk firmadan aldığınız için, ürünler size daha uygun fiyatlı olarak gelecektir.

Ağ pazarlama para kazanma mantığında bir de tavsiye yöntemi vardır.  Ürünü ilk başta kendiniz kullanarak çevrenize, arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza önerebilirsiniz. Tavsiye mantığında kulaktan kulağa bir dolaşma vardır. Bu sayede satışını yaptığınız ürünü ilk olarak çevrenize pazarlamış olursunuz ve buradan para kazanmaya başlarsınız.

Daha sonra ürünün kaliteli olduğunu duyan diğer kişiler bu ürünü sizden almak isteyeceklerdir. Böylece satışlarınızı artırarak daha fazla gelir elde etmiş olursunuz. Daha sonra satışını yaptığınız ürün veya hizmeti başka alanlarda da pazarlayabilirsiniz. Network Marketing, kapı kapı dolaşıp pazarlama yapmanızı gerektirmez.

Ağ pazarlamada para kazanmanın diğer bir yolu ise şudur. Kendinizin yaptığı satışlardan farklı olarak, sizin sisteme kayıt ettiğiniz diğer satıcıların yaptığı satışlardan da belli bir yüzde ile komisyon alarak para kazanmanızdır. Kişisel gelişimle doğrudan bağıntılıdır.

Şöyle açıklayacak olursak ; bir tanıdığınız veya ürünlerinizi kullanan bir kişi sizin gibi satış yapmaya karar verdi. Sizin referansınızla sisteme üye olup satış yapmaya başladıktan sonra, bu satıcının yaptığı her satıştan siz de para kazanırsınız. Böylece iki yönlü bir sistem içerisinde gelir elde etmiş olursunuz.

Çok Katlı Pazarlama Yasal mı?

Network Marketing yasal mı? Sorusu insanların aklını kurcalayan soruların başında gelmektedir. Fazla zaman kaybetmeden sorunun cevabını verelim. Evet çok katlı pazarlama yasaldır.

Bu sistem hukuk kuralları ve yasalar çerçevesinde korunma altına alınmıştır. Yani gönül rahatlığıyla çok katmanlı pazarlama yapabilirsiniz. Bu yasalarla Ağ Pazarlama sistemi yasal bir zemine oturtulmuş, ve bu sistemin tanımı açıkça yapılarak kafalardaki soru işareti tamamen kaldırılmıştır.

Çok Katlı Pazarlama İle Saadet Zinciri Aynı mıdır?

Network marketing işinde doğrudan satışın  daha gelişmiş bir versiyonudur. Birçok devlet iş adamı ve yatırımcılar tarafından desteklenmektedir. Fakat önceden ortaya çıkan bazı yapılar; titan saadet zinciri, piramit sistemi gibi yapılar ağ pazarlaması konusuna kuşkuyla bakılmasına neden olmuştur. Hatta bu iki sistemin aynı olduğu bilgisi insanların kafasına yerleşmiştir.

Piramit sistemde genelde ortada bir ürün yoktur. Bazı sistemlerde olsa da bu ürünün satışı pek önemli değildir. Burada asıl amaç paradan para kazanmaktır. Yani paradan komisyon sağlanır.

Ağ Pazarlama işinde söz konusu ürün satışıdır veya hizmetin tüketiciye ulaşmasıdır. Ayrıca kendi satış ekibine eklediği kişiler için para kazanma olayı yoktur. Onların yaptığı satışlardan komisyon kazanır. Yani ekibinde olduğu kişiler satış yapmadığı sürece bir para kazanamazlar.

Piramit sistemlerde en üstteki daima çok fazla kazanır. Fakat network marketing sisteminde en fazla çalışan her zaman daha fazla kazanır. Kazan Kazan mantığına göre hareket edildiği için kazanç her zaman adil olarak dağıtılır. Sonuç olarak bu iki sistem aynı değildir.

Türkiye’nin Network Marketing Pazarındaki Yeri Nedir?

Sektör olarak ülkemizde yeni gibi görünse de firmaların elde ettiği kazançlara bakıldığı zaman hiç de azımsanmayacak bir boyuttadır. Elimizde bu konu ile alakalı pek bir veri bulunmasa da bu sistem de Türkiye’ nin hızla büyüyen bir pazar olduğunu söyleyebiliriz.

2017 yılında SELDIA ( Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu )’nın raporuna göre Türkiye Network Marketing piyasasında en hızlı büyüyen pazar olmuştur. 2017 yılında 1.5 milyon temsilci bu sistemde kayıtlı olurken günümüzde bu sayı giderek artmaktadır.

Dünyadaki En İyi Network Marketing Ağ Pazarlama Şirketleri

Network Marketing firmaları her geçen gün hem sayılarını artırmakta hem de gelirlerini üst seviyelere çıkarmaktadır. Gelin bu firmalara biraz göz atalım.

1- Amway

amway ağ pazarlama

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri firması olan AMWAY 1959 yılında Amerika’ da kurulmuştur. 2019 yılında elde ettiği toplam gelir ise 8,80 milyar dolardır. 29 Avrupa ülkesinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca Türkiye’de de faaliyette bulunan Amway 2019 yılında Türkiye’deki pazardan yaklaşık 200 milyon TL’ nin üzerinde gelir elde etmiştir.

2- Avon

network pazarlama nedir

İngiltere merkezli Avon firması kişisel bakım ve kozmetik firmasıdır. Faaliyet gösterdiği ülkelerde 6 milyondan fazla satış temsilcisi bulunmaktadır. 2019 yılında 5,70 milyar dolar gelir elde etmiştir. Ülkemizde de aktif olan Ağ pazarlama firmalarından biridir.

3- Herbalife

network marketing nedir

Beslenme ve takviye ürünler kategorisinde faaliyet gösteren Herbalife Amerika merkezli bir şirkettir. Ülkemizde de faaliyetlerini devam ettirmektedir ve Network Marketing firmaları arasında en hızlı büyüyen firmalardan biridir. 2019 yılında elde ettiği gelir 4,90 milyar dolardır.

4- Vorwerk

network marketing nasıl yapılır

Almanya merkezli Vorwerk firması elektrikli ev aletleri kategorisinde faaliyet göstermektedir. Yakın zamanda da ülkemizde de faaliyetlerine başlamıştır.  80 ülkede 650 binden fazla satış danışmanı ile ürünlerini pazarlamaktadır. 2019 yılında elde ettiği gelir 4,30 milyar dolardır.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply