Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

İnternet kullanımının artmasıyla, sosyal medya uzmanı denilen yeni bir kavram hayatımıza girmiş oldu.  Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile birlikte bu platformlara bağlı yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Dijital pazarlamaya bağlı olarak çıkan bu yeni mesleklerden biri de sosyal medya danışmanlığı olmuştur.

İlk olarak sosyal medya platformları günümüzde sadece kişisel kullanımlardan ibaret değil. Kurumsal şirketler ve diğer firmalar da dijital medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu platformlarda bulunan kitlenin milyarlara ulaşması,  şirketlerin dijital medya kullanımını da zorunlu hale getirmiştir. Sosyal mecraları aktif olarak kullanan kurum ve şirketler başarısını oldukça artırmış ve artırmaya devam ettirmektedir.

Sosyal medya danışmanları tam da bu noktada devreye girmekte. Dijital dünyanın büyümesi, kurum ve firmaların sosyal medya da aktif olarak bulunma isteği, dijital reklamcılığın bir çığ gibi büyümesi, marka, ürün veya hizmet tanıtımlarının dijitalleşmesi ile sosyal medya uzmanı olma gerekliliğini kat ve kat artırmış bulunmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanının Görevi Tanımı

Sosyal medya yöneticisi kişi, kurum veya şirketlerin sosyal medya hesaplarını düzenleyen ve yöneten kişilerdir. Belirli bir donanıma sahip ve teknik bilgiye hakim olması gereken bu kişiler sosyal medya aracılığı ile marka bilinirliğini arttırmak, ürün, hizmet veya içerik tanıtımlarını belirli bir plan ve program dahilinde hazırlarlar.

Sosyal medya danışmanları kişi, kurum veya firmaların sosyal medyadaki gözü, kulağı ver her şeyidir. Belirlenen hedeflere uygun olarak stratejiler geliştirerek  sosyal mecralardan elde edilecek geri dönüşüm sayısını maksimum seviyeye çıkartarak marka bilinirliğini artırır. Sosyal medya uzmanının görevi hazırlayacağı dijital pazarlama reklam kampanyaları ile potansiyel müşterilere ulaşarak, onları gerçek müşteriye çevirip satın alma eylemini artırmaktır.

sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticisi, kişi veya kurumların sosyal medya profillerini etkili ve profesyonel bir şekilde kullanarak dijital dünyadaki varlıklarını en üst düzeye çıkarmakla görevlidir. Bağlı bulunduğu kişi veya kurumların sosyal medyadaki stratejilerini oluşturur. Oluşturduğu bu stratejileri en etkin şekilde uygulayarak maksimum verim elde etmeye çalışır.

Sosyal medya danışmanları tüm dijital pazarlama alanında bulunan platformları aktif bir şekilde takip eder. Takip sonucunda elde edilen verileri, yönettiği instagram veya diğer medya profilleri için düzenleyerek kullanır. Aynı zamanda rakip analizi yaparak stratejilerini sürekli güncellemek durumundadır.

Rakip kişi veya firmaların sosyal medya hesaplarını inceleyerek yönettiği hesapları optimize eder. Yönettiği medya hesaplarında düzenli olarak paylaşım yapar. Uygun görsel ve metinleri kullanarak en yaratıcı içerikleri oluşturur. Böylece kullanıcılarla etkileşimi artırarak sosyal medya hesabının beğeni ve takipçi sayısının yükselmesini sağlar.

Sosyal medya yöneticisi kişi veya kurumların dijital medya platformlarındaki reklam kampanyalarını düzenler. Yayınladığı reklamlar ile işletmenin sosyal medyada bilinirliğini artırarak doğru hedef kitlelere ulaşılmasını sağlar.

Kampanya süreci boyunda hazırladığı reklamları takip ederek reklam performansını artırmak için gerekli düzenlemeleri yapar. Sosyal medya trendlerini takip ederek ileride hazırlayacağı reklam kampanyalarını optimize eder. Reklam kampanyaları sonucunda oluşan etkileşim, satış ve diğer elde edilen metrikleri raporlayarak kişi veya kurumlara bildirir.

Kişi veya kurumların sosyal medyadaki kullanıcı veya müşterilerle olan iletişimini sağlar. Müşteri veya kullanıcıların istek, talep ve şikayetlerini en iyi bir biçimde takip ederek kişi veya kurum itibarını korur. Kriz yönetimi konusundaki becerisi sayesinde olası bir olumsuzluk durumunda kişi veya kurumların bu durumdan fazla etkilenmemesi için çalışır.

Sosyal Medya Yöneticisi Görevleri

Görevleri maddeler halinde açıklayacak olursak:

  • Kurum veya kişilerim tüm sosyal medya profillerini profesyonel bir şekilde yönetmek
  • Gerekli incelemeleri ve rakip analizini gerçekleştirerek sosyal medya hesabını etkin bir şekilde kullanmak
  • Gereli pazarlama stratejilerini belirleyerek bunları bu platformlarda uygulamak
  • Sosyal medyaya ait tüm trendleri kontrol etmek ve bu trendlere bağlı olarak hesapları yönetmek
  • Kurum ve kişilerin talepleri doğrultusunda reklam kampanyaları düzenlemek ve bu kampanyaların tüm takibini yönetmek
  • Sosyal medya hesabı için belirlenen aralıklarla içerik ( resim, video vb. ) paylaşımı gerçekleştirmek.
  • Hedef kitle analizini tam anlamıyla gerçekleştirmeli, yönettiği hesap veya hesapların hedef kitlesini en iyi şekilde tanımalıdır.
  • Ürün veya hizmet satışı gerçekleştiren bir hesap yönetiyorsa müşterilerle olan ilişkisini en iyi seviyede tutmalıdır. Gelen tüm istek, yorum veya şikayetleri en iyi şekilde yönetebilmelidir.
  • Marka bilinirliğinizin artmasında katkı sağlar.

Kolay Yoldan Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olabilmek için tüm sosyal medya platformlarını iyi bilmek gerekir. Gerekli bilgilere sahip olmanız için birçok online kurs bulunmaktadır. Udemy veya diğer platformlarda bulunan online kursları izleyerek sosyal medya uzmanlığını öğrenebilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz olarak yüzlerce kurs bulunan bu platformlar aracılığıyla uzman sertifikasına da sahip olan biri olabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya uzmanlığı sertifika programları düzenleyen firmaların organizasyonlarına katılarak gerekli sertifikaları alabilirsiniz. Bu organizasyonlar haftalık veya aylık  olarak düzenlenebilir. Tarihler kaçırmamak adına firmaların web sitelerini takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Tüm bu online eğitim kurslarını, sertifika programlarını sıkı şekilde takip etmelisiniz. Çünkü tüm eğitimler sizi tam anlamıyla iyi bir sosyal medya danışmanı yapacaktır. Eksik olduğunuz tüm yönleri bu eğitim seminer veya sertifika programlarına katılarak görebilirsiniz.

sosyal medya uzmanı ne iş yapar

Sosyal Medya Danışmanı İnstagram

Sosyal medya yöneticilerinin en çok vakit ayırdığı sosyal medya platformlardan biri de İnstagram platformudur. Kullanıcı sayısı milyarlara ulaşmış olan sosyal medya platformu Instagram da sosyal medya danışmanları kişi veya kurumların instagram profillerinin kurulumunu ve etkin yönetimini gerçekleştirir. Sosyal medya yöneticileri İnstagram hesapları için yaratıcı içerikler düzenleyip kullanıcı etkileşimini artırır. 

Kurumsal sosyal medya danışmanı olarak, firmanın hedefleri ışığında İnstagram hesabı için gerekli tüm etkileşim, beğeni ve takipçi artırma ile ilgili stratejilerini belirleyerek uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca yönettiğiniz instagram hesabının hitap ettiği hedef kitleyi en iyi şekilde analiz etmeniz gerekir.

Kişi veya kurumların İnstagram’ daki tüm reklam kampanyaları sosyal medya yöneticisi tarafından düzenlenir ve içerikler yayınlanır. Yayınlanan reklamlardan daha iyi performans almak için reklam optimizasyonlarını gerçekleştirir. İnstagram’ ın sağladığı veriler ışığında hesabın analizini gerçekleştirerek müşteriye gerekli raporları sunar.

Size Özel Dijital Pazarlama Uzmanı

Herhangi bir konuda uzman desteği almak her zaman için faydalı bir durum olmuştur. Bu durum sosyal medya platformları için de geçerlidir. Doğru kişilerden alınan yardımlar, sosyal medya konusunda da etkisini olumlu yönde gösterecektir. Bir uzman ile çalışmadan rakiplerinizi yakalayabilmeniz mümkün değil.

Sosyal medya yöneticisi ile çalıştığınız takdirde, bu platformlara ayıracağınız zamanı kendi işleriniz için kullanmış olursunuz. Böylece hem zamandan tasarruf edip hem de bu işi profesyonellere bırakarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ürün veya hizmet tanıtımlarınızı hızlı ve kısa sürede yapabilir, belirlediğiniz hedeflere çok daha kaliteli bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Sosyal medya uzmanları aynı zamanda rakip analizini de gerçekleştirdikleri için,  rakiplerinizin neler yaptığına bakarak yeni plan ve stratejiler belirleyip her zaman önlerinde bulunabilirsiniz. Siz de sosyal medyanın gücünü en iyi şekilde kullanmak isterseniz EnKreatif “Sosyal Medya Danışmanlığı” hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı hizmetimiz sayesinde markanızın sosyal medyadaki yerini zirveye taşıyın! Profesyonel sosyal medya uzmanlarımız ile hedeflerinize kısa sürede ulaşabilir, sosyal medyanın yükselen yıldızı olabilirsiniz! Daha fazla bu konu hakkında bilgi almak ve sosyal medya uzmanı olmak için yorum yapabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

1 Comment

  1. Udemy’den aldığım eğitimler ile bende bu yolda ilerliyorum. Teşekkür ederim bilgilendirme için..

Leave A Reply