Yeniden Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

yeniden pazarlama

Yeniden pazarlama, web siteniz ile önceden etkileşimde bulunmuş yani web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara yeniden ulaşmanın bir yoludur. Sadece web sitelerinde gezinirken değil sosyal medya hesaplarında da bu reklamları görebilirsiniz.

Daha çok, ürün veya hizmet satışı gerçekleştiren e-ticaret siteleri yeniden pazarlama reklamlarını kullanıyor. Belki de kendi içinizden diyorsunuz ki bu firmalar beni takip mi ediyor? Evet bu bir takip ama bildiğiniz bir takip değil. Tamamen dijital ortamlarda gerçekleşen bir takip.

Remarketing’ in nasıl yapıldığını öğrendiğiniz zaman sizler de bu pazarlama türünün ne kadar çok önemli olduğunun farkına varacaksınız. Dijital pazarlama sektöründe en çok tercih edilen yeniden pazarlama oldukça etkili ve geri dönüşü yüksek olan bir tekniktir.

Yeniden Pazarlama Nedir ?

Yeniden pazarlama diğer ismiyle remarketing, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için tekrar reklam gösterilmesini sağlayan bir reklam türüdür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dijital pazarlamada en fazla kullanılan reklam türüdür. Marka bilinirliği ve marka hatırlatması için en ideal pazarlama türüdür.

Yeniden pazarlamanın amacı kullanıcılara kendinizi unutturmamayı sağlamaktır. Bir e-ticaret siteniz varsa; ürününü incelemiş fakat satın alma işleminden vazgeçmiş kullanıcılara tekrar tekrar bu ürünü hatırlatabilirsiniz. İşte bu hatırlatmayı da remarketing reklamları ile yapabilirsiniz.

Dünya genelinde yapılan bazı araştırmalara göre internet üzerinden bir ürün satın almak isteyen kullanıcılar siteye ilk girişlerinde bu işlemi gerçekleştirmiyor. Ortalama olarak 4 veya 5. kez siteyi ziyaret ettikten sonra satın alma işlemini gerçekleştiriyor.

İşte tam da bu noktada yeniden pazarlama reklamları devreye giriyor. Bu kullanıcılara otomatik olarak bu reklamları göstererek satış işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

yeniden pazarlama nedir

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Remarketing reklamları oluşturabilmeniz için ilk olarak web sitenize ufak bir kod parçası yüklemeniz gerekmektedir. Bu kod artık sitenize giren tüm kullanıcılara bir çerez oluşturur.

Yani web siteniz o kullanıcıyı hafızasına alır. Bu çerezler sayesinde kullanıcı başka bir siteye gitse bile reklamlarınızı o kullanıcıya gösterebilirsiniz.

Bu JavaScript kodunu oluşturup web sitenize yüklemek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Sadece birkaç adımla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Google üzerinden remarketing yapmak için Google Analytics, facebook veya instagram üzerinden yeniden pazarlama yapmak için Facebook Piksel’i kullanmalısınız.

Bu kod aracılığıyla artık ziyaretçilerinizi kaydetmeye başladınız. Ama yapacaklarınız bununla sınırlı değil. Remarketing kodunu sitenize ekledikten sonra kullanıcıları gruplara ayırarak, her gruba farklı reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Web sitenizde kategori veya belirlediğiniz sayfalar için farklı kullanıcı listeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin, bileklik sayfanızı inceleyen kullanıcılar için ya da yüzük kategorinizi ziyaret etmiş kullanıcılar için remarketing listeleri hazırlama imkanına sahipsiniz.

Remarketing’in daha etkili olması için oluşturduğunuz listeler için özel reklamlar hazırlayabilirsiniz. Bu özel reklamlar sayesinde o kullanıcının satın alam işlemini daha hızlı bir hale getirirsiniz.

Bir indirim kodu veya hediye seçenekleri ziyaretçileriniz için oldukça ilgi çekici olacaktır. Bu tarz reklam kampanyaları oluşturarak satış hacminizi artırabilirsiniz.

remarketing nedir

Remarketing Türleri Nelerdir?

Yeniden pazarlamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili bilgileri verdikten sonra şimdi sırada bu pazarlama şeklinin türlerini açıklayalım. Yukarıda da belirttiğimizi gibi remarketing kampanyalarını Google Ads veya facebook business manager üzerinden yönetebiliyorsunuz.

Tabiki de bu platformlar için ayrı izleme kodları bulunuyor. Web sitenize yerleştireceğiniz bu kodlar ile Google için ayrı, sosyal medya kullanıcıları için ayrı yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz. Şimdi bu platformlardaki remarketing reklamlarını daha ayrıntılı şekilde açıklayalım.

Google Remarketing Kampanyaları

Google reklamlarından daha iyi sonuçlar elde etmek ve web sitenizdeki dönüşümleri artırabilmek için google yeniden pazarlama reklamlarını kesinlikle kullanmalısınız.

Google Adwords platformu üzerinden remarketing kampanyaları düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz. Hedefinize uygun olarak birçok farklı remarketing reklam modeli de mevcut. Dilerseniz bunları da kısaca açıklayalım.

  • Görüntülü Reklam Ağı : Görüntülü reklam ağını kullanarak Google’da remarketing kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara banner reklamlar yayınlayarak daha fazla satın alma işlemi gerçeklemesini sağlayabilirsiniz.
  • Arama Ağı : Remarketing listesinde bulunan kullanıcılara belirlediğiniz anahtar kelimeler ile Google arama sonuçlarında reklam gösterin.
  • Dinamik Remarketing : Ürünlerinizi inceleyen kullanıcılara, başka sitelerde gezinirken incelediği ürünün reklamlarını tekrar gösterebilirsiniz. Dinamik pazarlama türünde reklamlarınız otomatik oluşturulur.
  • Gmail Remarketing : Elinizde müşterilerinize ait bilgiler bulunuyorsa, bu kullanıcılara da remarketing reklamları yayınlayabilirsiniz. Bu bilgilerle yeni listeler oluşturup, kullanıcılar mail adreslerine giriş yaptıklarında reklamlarınızı karşılarına çıkarabilirsiniz.
yeniden pazarlama

Facebook Retargeting Kampanyaları

Facebook retargeting ile hem kendi müşterilerinize hem de potansiyel müşterilerinize reklamlarınızı yayınlayarak, ürün veya hizmetinizin hatırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook retargeting kampanyaları için web sitenizde Facebook Piksel’in kurulu olması gereklidir. Facebook’un pixel etiketi sayesinde web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyerek reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz.

Google remarketing reklamlarında olduğu gibi Facebook retargeting reklamlarında da farklı hedef kitle listeleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca listenizde olan kullanıcılara benzer hedef kitleler oluşturarak potansiyel müşterilere de ulaşma seçeneğiniz var.

Facebook ve instagram için yeniden pazarlama reklamlarını tek bir araç üzerinden yönetebiliyorsunuz. Farklı reklam platformlarınız kullanmanıza gerek kalmıyor. Facebook Business Manager üzerinden tüm facebook retargeting reklamlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Değerlendirme

Yeniden pazarlama, web sitenizle etkileşime geçen kullanıcılara ulaşmak için izleyebileceğiniz en etkili ve kısa yoldur. Remarketing reklamlarını iyi bir şekilde kullanırsanız hedefleriniz doğrultusunda hızlı bir ilerleme göstermeniz kaçınılmazdır.

Remarketing sayesinde Google veya sosyal medya platformlarını kullanarak satış hacminizi artırabilir, marka hatırlanma oranını yükseltebilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply