Google Ads Hesabı Açarken Dikkat!

google-ads-hesabi

Google Ads hesabı, dijital reklam platformları arasında en fazla kullanılan kanallardan biri konumundadır. Ads reklamlarının bu kadar çok kullanılmasını etkileyen en önemli faktör Google arama motorunda her gün milyarca sorgu yapılmasıdır. Ads hakkında daha fazla bilgi almak, Google Ads hesabı oluşturmayı daha iyi anlayabilmek için “Google Ads Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Google Ads hesabı ile birçok farklı reklam türünde reklamlarınız yayınlatma imkanına sahip oluyorsunuz. Görüntülü reklamlar, arama ağı, remarketing reklamları, uygulama reklamları, Youtube reklamları gibi birçok reklam türü ile başarıya ulaşmanız hiçte zor değil.

Google reklamları sayesinde firmanızın marka bilinirliğini artırabilir, işletmenizle alakalı olan hedef kitleye en hızlı ve en etkili yoldan ulaşabilirsiniz. Google Ads Reklamlarının Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızdan Google reklamlarının diğer avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ads hesap yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bu unsurları dikkate alarak kullanılan Ads hesabı maksimum başarı gösterir. Gerekli tüm ayarlamaları yapılmış olan reklam hesabı kullanılmaya hazır hale gelmiş demektir.

google ads hesabı

Google Ads Hesabı Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Ads hesabı oluşturmak için mutlaka şirket e-posta adresiyle açılması gerekmektedir. Ads reklamları sadece tıklama başına ücretlendirildiği için belirli bir bütçenin ( aylık bütçe, günlük veya haftalık bütçe ) belirlenmesi gerekmektedir. Reklamların amacına ulaşabilmesi için anahtar kelimelerin dikkatli seçilmesi en önemli zorunluluklardan biridir.

İşletme hedeflerinin iyi belirlenmesi ve bu hedeflere uygun reklamlar yayınlanması gereklidir. Ads reklamlarının ne amaçla kullanılması bilinmesi gerektiğinden, gerekli bilgiye sahip değilseniz bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

1- Bütçe Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Adwords bütçe belirlemesi hesap kurulumunda da ayarlandığı gibi hazırlanan reklam kampanyalarında da yapılabilir. Günlük bütçe, reklamlarınızın bir gün içinde harcayacağı maksimum tutardır. Reklam kampanyaları için belirlediğiniz tutara ulaşıldığında reklam yayınız durdurulmaktadır.

Ertesi gün tekrar sıfırlanarak reklamınız yayınlanmaya devam edecektir. Ads hesabınıza, reklam kampanyalarınız için bakiye eklemeniz gerekmektedir. Bakiye ekleme işlemi kredi kartı üzerinden yapılmaktadır. İsterseniz otomatik, isterseniz manuel olarak belirlenen ödeme yöntemleri ile reklam hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

google ads hesabi dikkat edilmesi gerekenler

2- Reklam Türü Nasıl Belirlenir?

Google hesabından verebileceğiniz birçok farklı reklam çeşidi bulunmaktadır. Reklam hedeflerinize göre arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, uygulama reklamları gibi reklam çeşitlerini kullanabilirsiniz. Örneğin; vereceğiniz reklamın Google arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız arama ağı reklamlarını kullanmanız gerekmektedir.

Görüntülü reklam kampanyaları ise Google iş ortağı web sitelerinde reklamlarınızın görüntülenmesini sağlar. Hazırladığınız görseller web sitelerin belirli reklam alanlarında gösterilerek hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur.

3- Anahtar Kelime Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama ağı reklamlarında anahtar kelime seçimi çok önemlidir. Belirlenen anahtar kelimeler reklam hedefinize uygun olarak seçilmelidir. Anahtar kelime seçiminde zorlanıyorsanız, ihtiyacınızı karşılayacak etkili bir Google aracını kullanmak mümkün.

Bu Google aracının ismi “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” dır. Anahtar kelime planlayıcı sayesinde anahtar kelime önerilerini görebilir ve seçtiğiniz anahtar kelimelerin aranma hacmini de öğrenebilirsiniz.

4- Reklam Metinlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Ads hesabında dikkat edilecek hususlardan biri de reklam metinleridir. Hazırladığınız metinler, reklamınızla alakalı olmak zorundadır. Reklam metni ve reklam kampanyanıza eklediğiniz içeriklerin alaka düzeyinin zayıf olması reklamınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun önüne geçebilmeniz için reklam metinlerini iyi seçmeli ve belirlediğiniz anahtar kelimeleri reklam metinlerinde mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply