Google Ads Nedir ? Avantajları Nelerdir?

Bu yazımızda Google Ads nedir? Sorusunun cevabını ve Google Ads ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz. Google Ads, Google’ ın kendi ürünlerinde yaptığı değişiklerin en büyük ve en iyilerinden biridir. Google, dijital pazarlama için kullanılan Google Adwords uygulamasını da böylece güncellemiş oldu. 

Google reklamları 2000 yılından beri kullanılmakta olup şu anda milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Gün geçtikçe de bu sayı hızla artmakta, Google Ads kullanan işletmelerin marka bilinirliği ve pazardaki satış hacmi büyümektedir.

Google Ads Nedir?

Google Ads eski ismiyle Google Adwords, Google arama motorunda, iş ortağı web sitelerinde  ve Youtube platformunda reklamlarınızı gösterebileceğiniz bir dijital pazarlama kanalıdır. Google reklamları Şu anki kullanılan dijital pazarlama reklam türleri içerisinden en fazla kullanılan reklam türüdür.

Google adwords reklamları dijital pazarlama kanalları içerisinde reklam verenlerin en çok bütçe harcaması yaptığı reklam türüdür. Reklam verenler en çok Google Ads reklamları tercih etmektedir. bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi Google da arama yapan milyarlarca kişi olmasıdır.

google ads reklamları

Google Ads Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Google ads reklamlarının, google adwords reklamlarından en büyük farklarından birisi ise adswords reklamları gibi sadece anahtar kelime odaklı reklamlar değil, görüntülü reklamlar, Youtube reklamları, alışveriş reklamları, uygulama reklamları gibi reklam türlerini de içerisinde barındırmasıdır. Google Ads bu yenilikle, eski adswords reklamlarını daha bir üst seviyeye taşımayı hedeflemiştir.

Google Ads ile  Google arama motorunda reklam verebilirsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak Google arama sonuçlarında reklamlarınız gösterilerek web sitenize trafik çekebilir, e ticaret ile uğraşıyorsanız da sattığınız ürün veya hizmet reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi kat ve kat artırabilir, ürünlerden elde edeceğiniz gelirler maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Google Ads ayrıca anahtar kelimeleri sizin yerinize de buluyor. Google a bağlı “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” ile anahtar kelime optimizasyonlarını çok rahat ve kısa bir sürede yapabilmektesiniz. Google bu planlayıcı ile belirttiğiniz kalite puanı yüksek anahtar kelimelerin google aramalarında kaç kez aratıldığının bilgisini verir. Ayrıca belirlediğiniz anahtar kelimelere bağlı olarak yeni anahtar kelime fikirleri de sunar.

Google görüntülü reklamlar ile  Google’ ın iş ortağı web sitelerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Web sitelerin belirlenen reklam alanlarında reklamlarınızı yayınlayarak büyük çaplı kitlelere ulaşabilirsiniz.

Youtube reklamları ile Youtube platformunda reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Hazırladığınız reklamlar Youtube videolarında, Youtube ana sayfasında veya Youtube’un reklam alanlarında görüntülenebilir. Youtube reklamları da büyük kitlelere ulaşmanızda size fayda sağlayacaktır.

Google Adwords ile Android veya iOS için hazırladığınız uygulamaların reklamlarını da yapabilirsiniz. Bunun için Google Ads içinde ayrı bir kategori olarak “Uygulama Reklamları” yer alır.

Google alışveriş reklamları ile  satış yaptığınız e- ticaret sitenizdeki ürünlerin de reklamını verebilirsiniz. Google Merchant Center’ a yükleyeceğiniz ürün kataloglarınızla Google aramalarında ürünlerinizin görsellerini, fiyatları ve diğer özellikleri ile beraber gösterebilirsiniz.

Ads reklamları ile düşük bütçelerle çok daha fazla sayıda kitleye ulaşabilmek mümkün. Google adwords reklamlarında sadece reklamınıza tıklandığında para ödersiniz. Ödeyeceğiniz miktarı da kendiniz belirlersiniz.

Ayrıca görüntülü reklamlarda da gösterim başına para ödeme seçeneği de mevcuttur. Gösterim başına maliyet BGBM ( Bin Gösterim Başına Maliyet ) ile tekliflendirebilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply