Google Benim İşletmem Nedir?

Google My Business veya Türkçe adıyla Google Benim İşletmem, işletmelerin Google arama ve Haritalar’da görünürlüğünü artırmak için kullanılan bir Google ürünüdür. Kullanımı ücretsiz ve oldukça basittir. “Google My Business” Google arama motoruna bağlı olarak çalışır. Google My Business ile işletmenizi dijital ortamlarda da ispatlama hakkına sahip olursunuz.

Küçük çaplı işletmelerin dijital pazarlama bütçesi diğer işletmelere göre düşüktür. Bu yüzden Google My Business hesabı ile düşük maliyetle en iyi performansı gösterebilirsiniz. Bir Google My Business iletişim Hesabınız yoksa vakit kaybetmeden hesabınızı hemen oluşturmanızı öneririz.

Google Benim İşletmem Avantajları Nelerdir?

Bölgesel bazlı bir işletmeye sahipseniz Google My Business uygulamasına kaydolarak çevrenizdeki insanlarla etkileşim hızınızı ve sayınızı artırma fırsatına sahip olabilirsiniz. Firmanıza veya Markanıza ait telefon numaranızı ekleyerek müşteriler ile iletişim halinde olabilirsiniz. Firma Google aramalarında yer alacaktır.

Google benim işletmem doğru kullanıldığında, varsa web sitesi adresinize çok daha fazla ziyaretçi çekebilir veya işletmenizin dijital platformlardaki yerini en yükseklere taşıyabilirsiniz. Google konum bilgisine bağlı olarak yapılan arama sonuçları aracılığı ile yerel işletmenizle ilgili bilgiler yayınlanır. Bun bağlı olarak da ciddi iş potansiyellerini kaçırmamış olursunuz.

Google My Business ile insanların size hangi kaynaklardan ulaştığının analizini yapabilirsiniz. Bu analizler sonucunda elde ettiğiniz bilgilere bağlı olarak işletmenizi hangi yönlerden geliştireceğinizi de öğrenmiş olursunuz. Ayrıca Google işletme hesabına kaydolduğunuzda kullanıcılar firmanıza yorumlar yapabilme imkanına sahip olurlar.

Yapılan bu yorumlarla işletmenizin müşteri portföyü artar, marka bilinirliğiniz yüksek seviyeye çıkar. Bu yazılan yorumları diğer kullanıcıların da okuma şansı vardır. Ayrıca bu yorumları Google My Business ile çok rahatlıkla yönetebilirsiniz.

İşletmenizin sektörü, çalışma alanı, çalışma sahası ne olursa olsun mutlaka Google My Business iletişim hesabınızın olması gerekir. Hizmet bölgesi seçimi yapabilir aynı zamanda çalışma saatlerinizi paylaşabilirsiniz. Çünkü google işletme profilinizle rakiplerinize ulaşamayacağı farklar atabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

İşletmenizi Google My Business’ a çok kolay ve kısa sürede ekleyebilirsiniz.İlk olarak Google işletme hesabınızı Hesabını oluşturabilmek için bir gmail hesabı gerekmektedir.

Eğer gmail hesabınız yoksa ilk olarak gmail hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Gelin şimdi bu adımları detaylıca açıklayalım.

1- Google My Business Anasayfasını Açın

İlk olarak Google My Business ana sayfasını açalım. Buraya tıklayarak ana sayfaya gidebilirsiniz. Daha Sonra açılan sayfada “Şimdi Yönet” seçeneğine tıklayın.

google benim işletmem

2- İşletmenizin Adını Girin

Bu sayfada ilgili alana işletmenizin adını girin. Eğer işletme adınızı arama çubuğunda bulamadıysanız. Sayfanın alt kısmında “İşletmemi Google’ a Ekle” seçeneğine tıklayın.

benim işletmem giriş

3- İşletmenizin Konum Bilgisini Girin

Açılan pencerede işletmenizin varsa ofis ve mağaza konum bilgisini girebilirsiniz. Evet seçeneğine tıklarsanız işletmenizin adres bilgilerini gireceğiniz sayfa karşınıza çıkar.

Google benim işletmem Adres bilgilerini girdikten “İleri” seçeneğini tıkladıktan sonra Google Haritalar da görünebilmek için işletmenizin konumunu işaretleyin.

google my business
google my business giriş

4- İşletmenizin Kategorisini Seçin

İşletmenizin hangi kategoride hizmet verdiğini bu sayfadan seçebilirsiniz. İşletmenize ait uygun kategoriyi ilgili alanda arama yaparak bulabilirsiniz.

google benim işletmem ayarlar

5- İletişim Bilgilerinizi Girin

İşletme kategorisini girdikten sonra telefon numarası, web sitenizin alan adı gibi işletmenize dair bilgileri girin. Bu bilgiler müşterilerin işletmenizi daha kolay bulmasına yardımcı olacaktır.

my business ayarlar

6- Google İpuçları ve Önerileri Sayfasında “Evet” Seçeneğine Tıklayın.

İletişim bilgilerini girdikten sonra ” İleri ” butonuna bastıktan sonra açılan sayfada “Evet” seçeneğine tıklayalım. Google ipuçları işletmenizi tanıtmanızda çok yardımcı olur.

benim işletmem ipuçları

7- İşletmenizi Google My Business Hesabında Doğrulayın

Bu sayfada işletmenizin Google Benim İşletmem’de hesabında doğrulamanız için bir seçenek bulunur. Bu seçenek posta yoluyla doğrulamadır. Bu sayfada Google tarafından gönderilecek postanın hangi adrese ve kim adına gönderileceğini seçebilirsiniz.

Daha Sonra Posta yöntemiyle adresinize gelecek kapalı mektuptaki kodu girerek işletmenizin doğrulamasını yapabilirsiniz. Veya “Daha Sonra Doğrula” seçeneğine tıklayarak doğrulama işini daha sonra yapabilirsiniz.

google my business doğrulama

Bu adımların hepsini doğru bir şekilde tamamladığınız zaman Google My Business hesabınızı en doğru şekilde kurulmuş ve ayarlamış olursunuz. Google işletmem hakkında daha fazla bilgi için yorum bırakabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply