Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

Web sitenizi gelen ziyaretçiler sizin için oldukça değerlidir. Hemen çıkma oranı size ziyaretçileriniz hakkında en önemli bilgileri verir. Google Analytics’ten elde edeceğiniz bu bilgiler SEO çalışmalarınız için oldukça önemlidir.

Bounce rate, Google sıralamalarında, konumunuzu etkileyecek önemli bir faktördür. Bu yüzden bu oranı doğru şekilde anlamak ve iyi analiz etmek gerekir. Hemen çıkma oranınızı analiz ederek web sitenizde geliştirmeler yapabilir ve yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

Arama sonuçlarında daha iyi yerlerde bulunmak ve web site ziyaretlerinin kalitesini artırmanın en iyi yolu hemen çıkma oranınızı düşürmektir. Ziyaretçilerinizi sitenizin kaliteli olduğuna ikna etmeniz gereklidir.

Hemen çıkma oranının diğer Google Analytics verileri içinde çok farklı bir yeri vardır. Çünkü direkt olarak ziyaretçi odaklıdır. Ziyaretçilerinizin web sitenizde geçirdiği süre, içeriklerinizin kalitesi, kullanıcı deneyimi gibi faktörler bu oranı etkiler.

Hemen çıkma oranı bounce rate çok fazla yanlış anlaşılan bir veridir. Bu oranın yüksek olması tamamen sizin zararınıza olacaktır. Bu yazımızda hemen çıkma oranıyla ilgili yanlış anlaşılmaları ve karışıklıkları ortadan kaldırarak daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağız.  

O zaman vakit kaybetmeden bounce rate ile ilgilileri tüm bilgileri aktarmaya başlayalım.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sadece açılış sayfasında zaman geçirdikten sonra herhangi bir etkileşimde bulunmadan ayrılması, başka bir sayfaya gitmesi anlamına gelir.

Sitenizden hemen çıkma oranı, siteniz ile alakalı sorunlara ulaşılması bakımından oldukça önemli bir metriktir. Sitenize gelen ziyaretçi trafiğinin ne kadar kalite olduğunu anlayabilmeniz için bu orana dikkat etmelisiniz.

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinde, hemen çıkma oranı tek faktör olmasa da Google’ ın en çok önem verdiği metriklerden biridir. E-ticaret veya içerek üreten bir web siteniz olsa dahi bu orana dikkat etmeli ve düşük oranlara sahip olmak için gerekli çalışmaları yapmalısınız.

Hemen çıkma oranına dair verileri Google Analytics kitle ve davranış raporları içerisinden görebilirsiniz.

hemen çıkma oranı nedir

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hemen çıkma oranını hesaplamanın oldukça basit bir yöntemi vardır. (Siteden hemen çıkış sayısı / toplam giriş sayısı)*100 formülü ile hemen çıkma oranını hesaplayabilirsiniz.

Buna bağlı olarak içerik görüntülenme sayınız arttıkça hemen çıkma oranınız da düşer. Siteden hemen çıkma sayısı, tek sayfalık oturumları gösterirken, giriş sayısı da toplam oturumların sayısını belirtir.

Bounce Rate Ne Kadar Olmalıdır?

Hemen çıkma oranının belirli bir ortalaması bulunmamaktadır. Daha doğrusu bu oran, web sitenizin içeriği veya türüne göre farklılık gösterebilir. Web siteniz üzerinde yapacağınız çalışmalarla belirli bir ortalama yakalayabilirsiniz.

Bu yüzden bu oran şu şekilde olmalıdır şeklinde net bilgiler vermek mümkün değildir. Ama her sektörün de ortalama bir hemen çıkma oranı hesaplanmıştır.

Hemen çıkma oranı ne kadar olmalıdır? ortalamaları söyleyecek olursak;

 • E-ticaret siteleri için %20-%40
 • Blog siteleri için %70-%90
 • Haber siteleri için %40-%60 olmalıdır diyebiliriz.

Hemen Çıkma Oranını Etkileyen Faktörler Neledir?

Hemen çıkma oranını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri iyi analiz ederek web siteniz için mükemmel sonuçları elde edebilirsiniz.

Bounce Rate oranını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • İnternet sitesinde bulunan içerik, ürün veya hizmetin yeterli ilgiyi görememesi,
 • Kullanıcı deneyimi açısından kötü bir web sitesine sahip olmanız,
 • Sayfa yüklenme hızının yavaş olması
 • Çok fazla reklam yerleşim alanlarının bulunması ve buralarda sürekli reklam gösterilmesi,
 • Site tasarımınızla ilgili teknik sıkıntılar,
 • Web sitenizin mobil uyumlu olmaması
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların geldiği trafik kaynağı,
 • Kullanıcıların aradığı içerik, ürün veya hizmet sitenizde bulamaması.

Tüm bu faktörler hemen çıkma oranınızı yükseltecek ve web siteniz için olumsuz düşüncelerin oluşmasına neden olacaktır.

hemen çıkma oranı nasıl düşürülür

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Bu oranın her zaman düşük kalmasını sağlamak için yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır.

Aşağıda belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirmeniz hemen çıkma oranınızın düşük olmasını sağlayacak, sitenizi terk eden kullanıcıların sayısını azaltacak ve kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olmanıza fayda sağlayacaktır.

1. Pop-up Kullanımı

Normal şartlarda pop-up kullanımı hemen çıkma oranını yükseltir. Kullanıcılar genelde bu açılır pencerelerden pek fazla hoşlanmazlar. Bu pop- uplardan sonra sitenizden ayrılabilir.

Hemen çıkma oranını olumsuz etkilese de bazı durumlarda bu oranın düşmesine de fayda sağlıyor. Zamanında ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilen pop-up kullanımının hemen çıkma oranına olumlu etkisi araştırma sonuçlarıyla desteklenmiştir.

2. Sayfa Açılış Hızınızı Yükseltin

Web sitenizin ve sayfalarınızın açılış hızı bounce rate için oldukça önemlidir. Ayrıca sayfa hızı Google sıralamaları için de önem arz ediyor. Bu iki faktör bir araya gelince sayfa hızının yüksek olması daha da çok önem kazanıyor.

Geç yüklenen sayfalar hemen çıkma oranınızı önemli ölçüde yükseltir. Bu durum da kullanıcı deneyimini fazlasıyla olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun önüne geçebilmeniz için sayfa hızını yükseltmeye bir an önce başlayın.

3. Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

İnternet kullanımında mobil cihazların fazlalığını artık hepimiz biliyoruz. Bu yüzden web sitelerinizi mutlaka mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

Mobilden sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı masaüstü bir tasarımla karşılaştığı zaman sitenizden hemen çıkacaktır. Bu da hemen çıkma oranınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

hemen çıkma oranı bounce rate

4. Kullanıcı Deneyimine Önem Verin

Kolay kullanım sağlayan bir arayüz kullanın. Karmaşık bir yapıya sahip sitelerde kullanıcılar aradıkları şeyi bulmakta zorlanırlar. Bu olumsuz durumda hemen çıkma oranınıza direkt olarak etki eder.

Web sitenizi olabildiği kadar sade ve basit tutmaya özen gösterin. Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa hemen çıkma oranınız da o kadar düşük olur. Böylece web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde kaliteli bir vakit geçirmesini sağlamış olursunuz.

5. İç ve Dış Linklerin Yeni Sekmede Açılmasını Sağlayın

İçeriklerinizde, iç veya dış linkler kullanabilirsiniz. Bu web siteniz için yaptığınız SEO çalışmalarına oldukça katkı sağlayacaktır. Fakat bu linkleri verirken, açılacak sayfanın yeni sekmede açılmasına özen gösterin.

Kullanıcı içeriğinizle etkileşim halindeyken bir anda diğer sayfalara yönlendirilirse, yani sitenizden ayrıldığı takdirde olumsuz bir deneyim gerçekleşmiş olur. Bu da hemen çıkma oranına etki edecektir. Bu yüzden yazınızda verdiğiniz iç veya dış linkler mutlaka yeni sekmede açılmalıdır.

Değerlendirme

Bir web siteniz varsa ve kullanıcıların sitenizde daha çok vakit geçirmesini istiyorsanız ve sayfa ziyaret oranını yükseltebilmek için hemen çıkma oranınızın düşük olmasını sağlamalısınız.

Yukarıda açıkladığımız optimizasyonları gerçekleştirerek siz de bu oranını düşürebilir ve harika bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Related Posts

Leave A Reply